PKN Orlen koupila rafinerii Mažeikiu od Jukosu i Litvy

26.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 26. května (ČTK) - Největší polská rafinerská skupina PKN Orlen podepsala s ruskou krachující firmou Jukos a litevskou vládou dohody o koupi více než 84 procent akcií strategicky významné litevské rafinerie Mažeikiu Nafta. Z ruských oficiálních míst se však mezitím ozvaly hlasy, hrozící odstavením Mažeikiu od přísunu ropy, pokud ji budou kontrolovat Poláci.

S Jukosem se polský vlastník českého holdingu Unipetrol dohodl na koupi jeho 53,7 procenta akcií za 1,49 miliardy dolarů (32,8 miliardy korun). Obě firmy se dohodly poté, co americký soud ve čtvrtek odmítl prodloužit nařízení, které prodej dosud blokovalo, sdělila agentuře Reuters mluvčí Jukosu Claire Davidsonová.

Brzy poté PKN a litevská vláda oznámily dohodu, podle níž firmy odkoupí od státu 30,66 procenta akcií Mažeikiu za 851,8 milionu dolarů. Poláci přitom budou mít opci na získání zbývajících deseti procent za 278 milionů dolarů během pěti let. Obě dvě transakce chce PKN dokončit do prvního čtvrtletí příštího roku, a poté hodlá nabídnout odkup akcií menšinovým akcionářům.

Jediná pobaltská rafinerie je významným uzlem ruských exportů ropy a evropských dovozů paliv a pro PKN má vzhledem k její blízkosti k Polsku strategický význam. Pokud by rafinerii dostala konkurence, mohly by její levnější ropné produkty ohrozit dominanci PKN na domácím trhu. Vedle PKN měly o Mažeikiu zájem ruský Lukoil s americkým partnerem ConocoPhillips, rusko-britská TNK-BP a kazašský podnik KazMunaiGas.

Znepokojivé informace pro PKN i Mažeikiu mezitím přišly dnes z ruského státního ropovodného monopolu Transněfť. Ty naznačily, že by litevská rafinerie po změně vlastníka mohla měsíce nečinně stát, protože nebude z Ruska dostávat surovinu. Obchodníci to interpretují jako další ukázku energetického vydírání Kremlu vůči méně přátelským sousedům. S Polskem má nyní Rusko velmi napjaté vztahy.

"Vůbec nevíme, co jsou zač," řekl viceprezident Transněfti Sergej Grigorjev. "Známe jejich konkurenty - Lukoil, TNK-BP a KazMunaiGas, s nimi jsme se mnohokrát sešli. Nikdy jsme se však nesešli s PKN nebo ruskými těžaři, kteří jsou ochotni jim dodávat ropu," řekl činitel ropovodné společnosti.

Podle obchodníků je polská kontrola nad Mažeikiu pro Kreml stejně nepřijatelná, jako by bylo pro Litvu nepřijatelné nechat podřídit závod přímé kontrole Moskvy. "Vzhledem k velmi problematickým politickým vztahům mezi Polskem a Ruskem nevidím důvod, proč by jim měla Transněfť dále dodávat ropu," řekl agentuře Reuters obchodník jedné velké ruské společnosti. Podle něho tak zůstane Mažeikiu po nějakou dobu bez dodávek a nakonec se dospěje k nějaké nové dohodě.

PKN ale musela před dohodou Jukos a Litvu přesvědčit, že dokáže pro Mažeikiu zajistit dodávky ropy. Žádná z firem však o budoucích dodavatelích pro Mažeikiu neinformovala. "Podle mých poznatků mají od ropných společností několik nabídek," řekl na tiskové konferenci litevský ministr hospodářství Kestutis Daukšys. Dodal, že v krajním případě by mohla být Mažeikiu zásobována po moři.

PKN Orlen je největší středoevropskou ropnou společností a zaměstnává 26.000 lidí. Součástí skupiny je rovněž český Unipetrol a s ním i Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk, Paramo nebo Spolana.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK