Měnový index Big Mac slaví 20. výročí vzniku

26.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 26. května (ČTK) - Populární měnový index Big Mac, založený na ceně dvojitého hamburgeru firmy McDonald's, slaví letos 20. výročí svého vzniku. Když jej v roce 1986 redaktorka britského týdeníku The Economist vymyslela jako odlehčený úvod do teorie směnných kurzů, nepomyslela si, že její nápad získá takový vliv, napsal dnes časopis.

Index Big Mac se zakládá na teorii parity kupní síly (PPP). Podle ní by v dlouhodobém horizontu měly směnné kurzy směřovat k úrovni, při níž se vyrovnají ceny stejného koše zboží a služeb, v tomto případě hamburgeru servírovaného u McDonald's. Ten se produkuje ve stejné podobě v asi 120 zemích, všude ale má po přepočtu současných kurzů na dolary jinou cenu. Pokud se ale srovnají ceny Big Macu ve dvou zemích, lze z nich odvodit vzájemný kurz obou měn podle PPP, a tak zjistit, do jaké míry je nynější kurz reálně podhodnocen či nadhodnocen.

V České republice je cena Big Macu 59 korun čili 2,67 dolaru, zatímco v USA stojí 3,10 dolaru. Odpovídající kurz koruny podle PPP na základě ceny Big Macu je tak 19 korun za dolar proti aktuálnímu kurzu asi 22 korun. Česká koruna tak je podhodnocena o 14 procent.

Hamburgerový index systematicky ukazuje podhodnocení měn chudších zemí a nadhodnocování řady západoevropských měn. Jeho síla podle Economistu není v nároku na přesnost, ale spíše v jeho předpovědní hodnotě. Měny, které se jevily v indexu jako nadhodnocené, měly tendenci v dalších letech oslabovat a naopak.

Nejvýrazněji je ze vzorku asi 30 zemí podhodnocen čínský jüan, což platí i dlouhodobě. Letos Economist zjistil, že proti současnému kurzu je jüan podhodnocený o 58 procent. Časopisu se však nelíbí, že index Big Mac se stal oblíbeným argumentem některých amerických politiků, kteří požadují po Číně, aby razantně zvýšila kurz měny, a tak přispěla k omezení svého obchodního přebytku s USA.

Týdeník připomíná, že hamburger se skládá z obchodovaných i neobchodovaných vstupů a právě ceny neobchodovaných služeb jsou v chudších zemích mnohem nižší než v bohatých. I proto je směnný kurz každé chudé země podle PPP vyšší než tržní kurz, a ten tak vypadá jako podhodnocený. Reálně to však není tak obrovský rozdíl; například podle Jonathana Andersona z hongkongské UBS je je jüan reálně podhodnocen jen o deset až 15 procent.

Podle Economistu je index Big Mac nejužitečnější při posuzování měnových kurzů zemí s podobnými příjmy na hlavu. Z tohoto hlediska tak je například česká koruna nadhodnocená proti polskému zlotému nebo malajskému ringgitu a je zhruba v rovnováze s maďarským forintem nebo jihokorejským wonem. Proti dolaru je euro nadhodnoceno o 22 procent, zatímco jen je naopak podhodnocen o 28 procent. Nejvyšší kurzy vůči dolaru mají nyní Švédsko, Dánsko a Švýcarsko, kde je tržní kurz proti kurzu podle PPP nadhodnocený o 46 až 68 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK