Největší pojišťovny loni zhodnotily vklady klientů v kapitálovém životním pojištění v průměru kolem čtyř procent, což je podobné jako v předchozím roce. V investičním životním pojištění přesáhly výnosy díky růstu akciového trhu v některých případech i 20 procent. Celkem je v Česku zhruba šest milionů životních pojistek.
V klasickém kapitálovém pojištění jsou výnosy v podstatě dány konzervativní investiční politikou a garantovanou částkou na konci pojistného období, upozornil ředitel makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus. To je důležité zejména pro lidi, kteří nechtějí sdílet riziko investice, připomněl Petr Zámečník ze serveru Měšec.cz.
Naopak stále populárnější investiční pojištění dosáhlo v případě volby vyššího podílu akciové složky a orientace na český trh loni zhodnocování velmi zajímavých čísel. Proto přinesly investiční fondy v rámci investičního životního pojištění vyšší výnosy.
Výnosy z životních pojistek jsou podle analytiků kvůli minimálním úrokovým sazbám podstatně vyšší než zhodnocení na termínovaných vkladech u bank. Na druhou stranu rozhodně nedosahují výsledků, kterých bylo možné dosáhnout na kapitálových trzích, ať v tuzemsku či zahraničí. Výsledky jsou zhruba srovnatelné s výnosy, které připisují penzijní fondy, dodal analytik serveru Finance.cz Lukáš Buřík.