"Podíl 92 procent obyvatel připojených na vodovod je jeden z nejvyšších v Evropě," řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Ota Melcher. V oblastech s místními zdroji lidé často veřejnou síť používají jen pro některé nezbytné účely a spotřeba vody z vodovodu se tam pak pohybuje třeba jen kolem 30 litrů na osobu denně, což snižuje celkový průměr. Proti tomu třeba spotřeba domácností v Praze loni činila 127 litrů na osobu a den. Rovněž ale meziročně klesla, a to zhruba o čtyři litry.
Odběr domácností je podle Melchera v Česku nižší ve vyspělých evropských zemích. Například v sousedním Německu průměrná domácnost spotřebuje asi 112 litrů vody na hlavu za den.
Celková spotřeba vody přepočtená na obyvatele loni rovněž klesla, a to o čtyři litry na 155 litrů na osobu a den. V roce 1989 to bylo bezmála 300 litrů. Šetření se projevuje i v průmyslu, který se restrukturalizoval a ubylo velkých podniků s velkými odběry. Moderní provozy bývají velmi úsporné a vodu recyklují, uvedl Melcher.
Loni stál metr krychlový vody v ČR v průměru asi 44,6 koruny, tedy několikanásobně více než počátkem devadesátých let. Podle předsedy SOVAK se dá předpokládat, že nárůst cen vody bude pokračovat, a to mírně nad tempem inflace. Mimo jiné proto, že Česko musí investovat značné sumy do vodohospodářské infrastruktury. Na desítky miliard přijde jen splnění požadavků EU na čištění odpadních vod do roku 2010. Vybudovaný majetek, například čistírny, navíc bude třeba udržovat.
Tisíc litrů vody přijde v tuzemsku asi na 1,3 až 1,5 eura, což je méně než polovina proti sousednímu Německu, uvedl dále Melcher. Zhruba 70 až 80 procent nákladů v oboru je však podle něj se západní úrovní srovnatelných, výjimkou je jen pracovní síla. Dá se proto čekat, že se domácí ceny budou postupně západním přibližovat, záležet ale bude také na ekonomické a životní úrovni v ČR.