Dodatečně odškodnění pro klienty zkrachovalých ústavů Union banka, Plzeňské banka a Kreditní banka Plzeň překvapivě schválila minulý týden na návrh ODS Poslanecká sněmovna. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.
"Považujeme za smutný paradox, že byl právě schválen speciální zákon o urychleném odškodnění klientů bank, přestože dosud není naplněn zákonný nárok na odškodnění klientů obchodníků s cennými papíry," poukázal František Zimáček, předseda občanského sdružení Spartakus Zlín, které pomáhá zákazníkům KTP Quantum. Ti čekají na výplatu zhruba dvou miliard korun již od roku 2002.
Ministerstvo financí požádal garanční fond o návratnou půjčku v rozsahu asi jedné miliardy korun. "MF nyní připravuje materiál do vlády," oznámila mluvčí ministerstva Petra Krainová. Jak dodala, ministr Bohuslav Sobotka byl a je proti výše zmíněnému zákonu na dodatečné odškodnění.
Prezident České Asociace obchodníků s cennými papíry Martin Kozumplík stojí na straně poškozených. "Když stát odškodnil klienty bank, tak nevidím důvod, proč by se na klienty zkrachovalých obchodníků měl dívat jinou optikou," řekl ČTK.
Zákon o cenných papírech říká, že v případě, kdy prostředky garančního fondu nepostačují na úhradu nákladů na jeho činnost, musí stát poskytnout návratnou finanční výpomoc v nezbytné výši. Orgánem, který je za dodržení tohoto zákona zodpovědným, je přitom ministerstvo financí.
"Jsme velmi zvědaví na to, kolik poslanců z těch, kteří hlasovali pro mimořádné odškodnění jedné části voličů, nyní projeví stejnou péči o jinou skupinu voličů, jejíž řádné nároky trvají podle platného zákona již několik let," doplnil Petrášek.
Firma Private Investors zkrachovala v roce 2001, nároky jejích klientů činí zhruba jednu miliardu korun. KTP Quantum je v konkurzu od jara 2002. Celkem na tuzemském kapitálovém trhu zkrachovalo devět makléřských firem.