Oznámení o vysoké ztrátě ale provázely i příznivější zprávy, hlavně nástin nové strategie a hlavně lepší výsledky z hlavní činnosti. Tam podnik vytvořil zisk na akcii 10,11 pence, což je meziroční nárůst o 13 procent. Výsledek byl mírně nad odhady analytiků a kurz akcií během dne vykazoval až tříprocentní růst. Později ale převážilo negativní hodnocení a širší pokles trhu smazal veškerý zisk cenných papírů.
O rok dříve měl Vodafone čistý zisk 6,4 miliardy liber. Ztráta 21,9 miliardy liber odráží hlavně mimořádný výdaj 23,5 miliardy liber, což jsou právě kumulované odpisy aktiv nakoupených v letech 1999 a 2000. Do tohoto období spadá i největší nákupní horečka, kdy Vodafone v rámci silné expanze nakupoval podniky jako na běžícím pásu.
Vodafone tak teprve teď naplno pociťuje nákup německé společnosti Mannesmann, kterou převzal v roce 2000 a zaplatil za ni téměř 180 miliard eur. Akvizice se stala největším podnikovým převzetím v dějinách a nyní je hlavní příčinou obrovské ztráty.
Management dnes slíbil, že vrátí akcionářům navíc k pravidelné dividendě asi tři miliardy liber. Dividendu přitom ve srovnání s loňskou výplatou ještě zvýší. V rámci nové strategie chce Vodafone pomocí levných tarifů přilákat další uživatele pevných telefonních linek a začne se více věnovat i poskytování širokopásmových internetových služeb, kde vidí další možnosti růstu.
Jako náplast na rekordní čistou ztrátu Vodafone investorům sdělil, že o 49 procent zvýší výplatu dividendy. Na jednu akcii tak vyplatí 6,07 pence za rok. Šéfové firmy navíc slíbili, že budou i v dalších letech na dividendy věnovat větší část zisku, a to zhruba kolem 60 procent. "S přístupem, který zaujali k dividendám, jsme spokojeni," řekl správce aktiv ve společnosti AXA Investments Richard Marwood.
Vodafone se nedávno zbavil své japonské odnože, která pro něj byla dlouhodobě ztrátová. Z peněz, které získal za prodej, chtěl mezi akcionáře vyplatit šest miliard liber. Dnes ale sdělil, že tuto částku zvýší na devět miliard. V průběhu celého roku tak akcionářům vrátí přibližně 19,2 miliardy liber. Část investorů přesto není výkonem firmy nadšena, což dává najevo už delší dobu.
"My, a tím myslím trh, jsme nadále skeptičtí, zda je Vodafone schopen uvědomit si svůj ziskový potenciál," řekl analytik Wesley McCoy ze Standard Life Investments. Šéf společnosti Vodafone Arun Sarin přiznal, že evropský trh, který je pro firmu nejdůležitější, je vzhledem k silné konkurenci nyní velmi náročný. Vodafone proto chystá i propouštění v hlavních kancelářích a některé aktivity předá specializovaným firmám, od nichž je bude nakupovat.
Tržby za celý uplynulý rok vzrostly o deset procent na 29,4 miliardy liber a management chce, aby tržby rostly tímto tempem alespoň v příštích třech až čtyřech letech. Ke splnění tohoto cíle by mu měly pomoci některé nové služby, kdy nabídne levné tarify za volání v rámci domů či kanceláří. Tato služba zatím funguje v Německu, ale Vodafone ji chce zavést v dalších zemích.
Vodafone chce také začít rozprodávat ty části skupiny, kde není schopen dosahovat solidní návratnosti. V této souvislosti se už dlouho spekuluje, že Vodafone se zřejmě zbaví svých 45 procent akcií v americkém operátorovi Verizon Wireless. Management ale dnes řekl, že je s tímto podnikem spokojen a zatím jeho prodej neplánuje. Pokud by ho prodal, získal by za něj zhruba 60 miliard dolarů.