Japonská IPS Alpha potvrdila záměr investovat v Ústeckém kraji

31.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ústí nad Labem 31. května (ČTK) - Vedení japonské společnosti IPS Alpha dnes oficiálně potvrdilo svůj záměr vybudovat v České republice nový závod na výrobu LCD displejů. Firma investuje do stavby přes 2,6 miliardy korun a během několika let zaměstná až 2000 lidí. ČTK to sdělil ředitel vládní agentury CzechInvest Tomáš Hruda. IPS Alpha je strategickou aliancí tří renomovaných firem Hitachi, Panasonic a Toshiba. Stavbu továrny zahájí letos, výrobu chce společnost podle Hrudy spustit za rok.

Jméno investora, který závod postaví v průmyslové zóně Trinagle nedaleko Žatce na Lounsku, již v úterý oznámil premiér Jiří Paroubek, jenž je volebním lídrem ČSSD v Ústeckém kraji. Vstup investora by měl pomoci snížit nezaměstnanost, která je v Ústeckém kraji nejvyšší v rámci celé České republiky.

"Jsem rád, že se IPS Alpha rozhodla u nás postavit výrobní závod, a to tím spíš, že investice směřuje do strategické průmyslové zóny Triagle. Je totiž dostatečně velká, aby sem mohli později přijít i případní subdodavatelé a odběratelé," uvedl Hruda.

Nejprve by se zřejmě v zóně vyráběly pouze komponenty a později i celé produkty. Ústecký hejtman Jiří Šulc ČTK řekl, že firmy by mohly zabrat 120 hektarů a zaměstnat až 12.000 lidí.

"První investor, kterým je IPS Alpha, ovlivní jistě i příchod další firem a také významně pomůže ke snížení nezaměstnanosti v našem kraji," uvedl Šulc. Bez práce v dubnu v regionu bylo 64.680 lidí.

V průmyslových zónách v Ústeckém kraji je velké množství výrobců dílů do aut, což je podle Šulce nebezpečné. "Proto jsem rád, že ekonomiku na severu Čech nebudeme stavět jen na jednom oboru jako v minulosti," zdůraznil hejtman. "Probíhají jednání s dalšími investory, kteří by v zóně mohli působit," sdělila v úterý ČTK mluvčí vlády Lucie Orgoníková.

Na výstavbu inženýrských sítí v průmyslové zóně Triangle u Žatce vláda nedávno uvolnila půl miliardy korun. Již v polovině května Šulc uvedl, že zájem postavit továrny v areálu bývalého vojenského letiště mají dvě skupiny z Asie, které podnikají v oblasti hi-tech a IT techniky.

Žatecká zóna o rozloze 360 hektarů patří společně se severomoravskými Nošovicemi a západočeským Chebem ke strategickým průmyslovým zónám. Zónu se v minulosti nedařilo obsadit. Zájem sice měly dvě automobilky, firmy PSA Peugeot Citröen a Hyundai, ale obě si investici rozmyslely. Proto ústečtí krajští zastupitelé požádali vládu, aby rozdělila zónu na dvě části. Vláda s návrhem souhlasila. Jedna oblast v zóně je určena pro menší investory a asi 180 hektarů zůstalo k dispozici pro strategického investora. V areálu je podle Šulce již všechno připraveno na příchod investora, chybí pouze inženýrské sítě.

V České republice podle CzechInvestu působí 166 japonských firem, které zde proinvestovaly, nebo ještě proinvestují, téměř 65 miliard korun. Česko se tak stalo nejoblíbenější zemí japonských investorů v celé střední a východní Evropě, uvedla vládní agentura.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK