Martin Schulz, předseda socialistického klubu, druhého nejsilnějšího v EP, předpověděl, že na konečnou podobu směrnice nebude třeba čekat do zimy, jak se všeobecně předpokládá, ale mohla by být hotova už v létě. "Jsem nyní optimista, že směrnici lze dokončit do letní přestávky," řekl Schulz. Znamená to, že by EP mohl ve druhém čtení hlasovat v červenci.
Kompromis vychází z podoby směrnice, jak ji parlament prosadil v prvním čtení. Tehdy z ní vypadla "zásada země původu", kterou prosazovaly zejména nové členské státy a ze starých ty liberálně orientované. Umožňovala, aby se podniky poskytující služby v jiné zemi EU řídily svým domovským právem.
Jako kompenzaci nováčkové za aktivní účasti ČR prosadili podmínku, že vlády nahlásí do Bruselu veškeré vnitrostátní předpisy, kterými lze poskytování služeb přes hranice bránit, a Evropská komise je vyhodnotí, případně zakáže. Nové země se obávají, že ty staré budou nadále přístup služeb ztěžovat různými administrativními kličkami.
Ačkoli tedy zákon neznamená naprostou liberalizaci, usnadní stavebním firmám, projektantům, architektům, překladatelům, řemeslníkům všeho druhu nabízet napříč kontinentem své služby snáze než dosud. Tato situace ovšem nastane až v roce 2010, protože skupina západních zemí prosadila tříletou lhůtu pro převedení směrnice do národního práva.
Socialisté v EP zároveň vyhlásili, že připravují návrh zákona o veřejných službách, aby vyvážili liberalizační účinek nové směrnice. Ta se má totiž vztahovat i na hospodářské služby veřejného zájmu provozované soukromými subjekty, třeba dodávky vody, energie, svoz odpadu; další zákony liberalizují například telekomunikace.
"Přístup ke kvalitním školám, nemocnicím, ke zdravé vodě, bezpečné dopravě, energii pro všechny patří k základním právům, které musí být chráněny ve prospěch všech občanů EU," řekl Schulz. Připustil, že EP nemá právo navrhovat zákony, socialisté však chtějí takto vyvinout tlak na Evropskou komisi, aby návrh takové směrnice vypracovala.
Iniciativu socialistů odmítla pravicová Evropská lidová strana, největší v EP. Je podle ní pouze pokusem chránit dnešní monopoly v mnoha členských zemích, nikoli prospívat veřejnému blahu. "Tyto služby nepotřebují chránit, ochranu si zaslouží občané, kteří si musí být jisti, že budou poskytovány. V moderní době je zapotřebí pružnost, inovace, konkurence a iniciativa lidí; to jsou podmínky, které zaručí kvalitní služby pro všechny," uvedl europoslanec za ELS Gunnar Hökmark.
UNICE, organizace evropských podniků, přivítala kompromis jako velký krok ke vzniku skutečného vnitřního trhu se službami. Zejména se jí líbí novinka v podobě prověřování případných škodlivých předpisů, která podle ní zvýší průzračnost a do jisté míry vyváží právní nejistotu, jež vznikla odbouráním zásady země původu. Vyjádřila nicméně zklamání, že konečná podoba směrnice bude slabší než původní návrh z pera bývalého komisaře Fritse Bolkesteina.
Z opačného pohledu Evropská odborová konfederace pochválila členské vlády, že se přidržely stanoviska EP. Má ovšem dojem, že kompromis nebere dostatečný ohled na sociální práva a pracovní právo, a hodlá naléhat, aby se s tím ve druhém čtení v parlamentu ještě něco udělalo.