Soudkyně o výši nájmu nerozhodla, počká na Nejvyšší soud

31.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. května (ČTK) - Ani dnes nepadlo očekávané přelomové rozhodnutí soudu ohledně sporu mezi majitelem domu a nájemníkem o výši nájemného. Soudkyně pražského Obvodního soudu pro Prahu 7 Naděžda Vaňková spor přerušila, protože chce počkat na vyjádření Nejvyššího soudu. Právní zástupce majitele domu považuje rozhodnutí soudkyně za protahování řízení a na místě se odvolal.

Spor se týká 50metrového bytu v Praze na Letné, kde nájemníci v současné době platí měsíčně 800 korun. Majitel domu žádá zvýšení na cílovou částku 5800 korun za měsíc, kterou určil soudní znalec. Právní zástupce nájemníků Petr Košek z advokátní kanceláře Brož&Sokol&Novák na to ale nechce po dohodě s klienty přistoupit. Soudní spor se táhne od září 2003.

Dnešní jednání se konalo po odročení ze začátku května, kdy plátci regulovaného nájemného nečekaně vyslovili ochotu ke smíru. K dohodě se však nedospělo, protože zvýšení nájmu na 999 korun za měsíc majitel odmítl. Podle něj to nepokrývá ani náklady spojené s pronajímáním bytu, které dosahují téměř 5000 korun měsíčně.

"Nájemníci nic neporušili, majitel se má obrátit s žalobou o zvýšení nájmu na stát," řekl ČTK Košek. Smír nevyloučil, ale zvýšení nájmu o stovky procent považuje za neadekvátní. Dodal, že jde o byt čtvrté kategorie s příslušenstvím na chodbě.

Advokát Stanislav Němec, který zastupuje majitele domu, označil rozhodnutí soudkyně za zbytečné protahování řízení. "Soudce musí rozhodnout ve věci, která spadá do jeho pravomoci," poznamenal. Obě strany navíc soudu navrhovaly, aby v případě pochybností si sám nechal zpracovat posudek na oprávněné nájemné. Soudkyně to ale zamítla, řekl Němec.

Sporem se nyní bude zabývat pražský Městský soud. Rozhodne, zda soudkyně byla oprávněna spor přerušit. Sama bydlí v regulovaném nájemném, ale s kauzou to podle ní nemá žádnou souvislost. Měsíčně platí 6000 korun za třípokojový byt o velikosti asi 110 metrů čtverečních v centru Prahy.

Soudu se účastnil i předseda Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani, podle kterého by se soudy nižší instance měly zrušit, když nechtějí soudit. Rozhodnutí soudkyně přerušit řízení a vyčkat rozhodnutí vyššího soudu označil za zbabělé.

Hnutí kvůli nízkým regulovaným nájmům podalo přes 200 stížností k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Spolu se stížnostmi, které k soudu přivezlo Občanské sdružení majitelů domů, tak je u evropského soudu kolem 3000 stížností vůči České republice. V případě, že majitelé uspějí, chtějí stát žalovat o desítky miliard korun. V současné chvíli se čeká na rozhodnutí evropského soudu v případě majitelky domu vůči Polsku.

Ústavní soud ČR letos vyzval obecné soudy, aby samy začaly rozhodovat o deregulaci nájmů. A to i přes absenci právní úpravy. Nájemné má odpovídat místním podmínkám tak, aby nedocházelo k diskriminaci některé ze stran.

Právní předpis upravující regulované nájemné chyběl republice od listopadu 2002. Zákon o jednostranném zvyšování nájemného vstoupil v platnost až letos 31. března. Nájemné v bytech s regulovanými činžemi se bude od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta ročně. Podle informací ministerstva pro místní rozvoj vlastní obce zhruba 400.000 a majitelé nemovitostí dalších 360.000 nájemních bytů.

Podstatnou změnou, kterou zákon přináší, je, že v některých případech může pronajímatel vypovědět nájem i bez souhlasu soudu. Zákon majitelům domů umožňuje, aby tak učinili například v případech, kdy jim nájemníci po dobu více než tří měsíců neuhradí nájemné, popřípadě když budou porušovat dobré mravy v objektu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK