ihned.cz: Česko by mohlo přijít o 1,5 miliardy na infrastrukturu

31.05.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. května (ČTK) - Česká republika by mohla kvůli nedostatkům v některých smlouvách mezi obcemi a provozovateli vodárenské infrastruktury přijít o 1,5 miliardy korun z fondů Evropské unie. Informoval o tom dnes internetový server ihned.cz s odvoláním na náměstka ministra životního prostředí Tomáše Novotného.

"Evropská komise shledala nedostatky v modelu PPP (Public Private Partnership - partnerství veřejného a soukromého sektoru) ve vodárenství v ČR, konkrétně v některých smlouvách mezi obcemi a provozovateli vodárenské infrastruktury," uvedl Novotný. Podle něho postižení by mohli být čtyři žadatelé o dotace z kohezního fondu, konkrétně vodohospodářský svazek Olše, sdružení obcí Jihlavska a Zlínska a Vírský vodovod pro Brněnsko.

Česká republika se přitom dříve s Evropskou komisí dohodla, že Česko připraví novou modelovou smlouvu, kterou po odsouhlasení Bruselem využijí předkladatelé zmíněných projektů k úpravě stávajících smluv.

"Na této smlouvě se již pracuje a bude dodělána v průběhu června. Do konce července očekáváme její odsouhlasení Evropskou komisí a poté do konce listopadu schválení zmíněnými žadateli," cituje server Novotného.

Podle serveru však existuje nebezpečí, že se nové smlouvy nestihnou včas schválit. Se změnami smluv totiž musí souhlasit zastupitelstva všech obcí ve sdružení, valné hromady vodárenských sdružení, a v neposlední řadě i provozovatelé vodovodů a kanalizací.

Podle Novotného je zmíněných 1,5 miliardy jen zlomek z peněz, které už do vodárenství z Evropské unie přišly. "Od roku 2000 to bylo celkem 18,5 miliardy korun z celkových dosud schválených 20 miliard," uvedl Novotný pro ihned.cz. Žadatelé z roku 2004 a 2005 o své peníze určitě nepřijdou, dodal Novotný.

Z 500 měst a obcí nad 2000 obyvatel, které dosud nemají čistírnu odpadních vod nebo kanalizaci, jak požaduje Evropská komise, jich na evropské dotace dosud dosáhlo 330. Zbylých 170 obcí na to má čas do roku 2010, dokdy platí výjimka Evropské unie z přístupové smlouvy. Pokud by to obce do té doby nestihly, České republice by hrozily nemalé sankce. Daleko vyšší, než oněch 1,5 miliardy, píše server.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK