Výpovědi by lidé měli dostat na konci června. O práci tak po skončení tříměsíční výpovědní lhůty přijdou na konci září. Míra nezaměstnanosti dosahovala ve Dvoře Králové na konci dubna 9,9 procenta. Po nynější vlně propouštění by se mohla nezaměstnanost v podkrkonošském městě vyšplhat až ke 12 procentům.
Odboráři textilky nevylučují, že propouštění bude vyšší. "Je to tak předjednáno, ale jak to bude doopravdy, to nikdo neví. Je možné, že výpovědí bude víc. K propouštění dochází především kvůli levným dovozům asijského textilu na západní trhy a kvůli návrhu na konkurz," řekl předseda podnikových odborů Jaroslav Kavan. Vyjádření vedení textilky se deníku získat nepodařilo.
Návrh na konkurz textilky kvůli údajným milionovým dluhům na vodném a stočném podaly Vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, ke kterým se později připojila i dvorská radnice. Od konce dubna má Tiba předběžného správce, který by měl zjistit stav jejího majetku a vypracovat zprávu, jež soudu poslouží jako podklad pro rozhodnutí, zda firmu pošle do konkurzu.
Ze 150 lidí propuštěných z Tiby v loňském roce jich v evidenci trutnovského úřadu práce zůstalo asi 90. "Ostatní odešli do důchodu nebo si našli jiné zaměstnání," řekl ředitel úřadu Zdeněk Šmíd. Najít práci pro další propuštěné bude podle něj velký problém, protože v okolí Dvora Králové není žádný zaměstnavatel, který by je mohl přijmout.
Složitou situaci v textilním průmyslu v hradeckém kraji potvrzují zprávy z dalších textilek. Krach a ukončení výroby v minulých týdnech zasáhly textilku Tepna Náchod s asi 200 zaměstnanci. Konkurzní správkyně Tepny nyní hledá zájemce, který by podnik koupil a obnovil v něm výrobu. Výpovědi pro asi 24 lidí podle Mladé fronty Dnes chystá textilka Mileta Hořice.