Akcie Bank of China po největší čínské emisi prudce rostly

01.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hongkong 1. června (ČTK) - Akcie čínské komerční banky Bank of China (BOC) vzrostly při svém burzovním debutu o nečekaně vysokých 14 procent. Úspěšně tak završily dosud největší primární emisi v Číně a největší takovou akci ve finančním sektoru v hodnotě 9,7 miliardy dolarů. Ta se stala dalším milníkem ve snaze Pekingu pročistit bankovní sektor, který byl dlouho slabým článkem prudce rostoucí ekonomiky.

Akcie BOC stouply na burze v Hongkongu na 3,375 hongkongského dolaru ve srovnání s emisní cenou 2,95 HKD. Emisní cena byla přitom stanovena těsně pod horním okrajem dříve určeného cenového rozpětí 2,50-3,00 HKD. Hongkongská burza nicméně pokračovala v poklesu a její index oslabil o 0,1 procenta.

Prudký růst akcií BOC popřel předpoklady, podle nichž měl být debut tohoto titulu kvůli slabému trhu nevýrazný. "Je to příjemné překvapení, protože asi stěží někdo očekával, že BOC zahájí tak dobře," řekl agentuře Reuters Tat Auyeung z fondu Apex Capital Management. Podle pozorovatelů přitáhla investory k akciím značka banky a fakt, že její akcie se nabízely pod srovnatelnou cenou čínských konkurenčních bank.

O akcie BOC byl velký zájem zejména mezi drobnými investory, kteří na tyto cenné papíry podali objednávky za celkem 37 miliard dolarů. Vydání akcií BOC se tak stalo v Hongkongu dosud nejpopulárnější primární emisí. BOC přitom prodala jen 10,5 procenta akciového kapitálu; příjmy z akce chce využít k posílení kapitálové základny a k expanzi.

Díky růstu kurzu se tržní hodnota BOC dostala na téměř 106 miliard dolarů a překonala kapitalizaci konkurenční China Construction Bank. Stala se tím osmou největší bankou světa za americkou Wells Fargo a předběhla i svého strategického investora Royal Bank of Scotland.

Čínské banky trpí špatnými úvěry v důsledku desetiletí státního řízení úvěrové politiky. Peking chce dát finanční instituce do pořádku ještě předtím, než na konci tohoto roku sektor otevře zahraniční konkurenci, jak se vláda zavázala Světové obchodní organizaci.

Sází se především na částečnou privatizaci a přitažení strategických investorů ze zahraničí, což by mělo vnést do bankovnictví tržní disciplínu a posílit management. Na BOC koupily kromě skotské RBS významné podíly i singapurská státní investiční agentura Temasek a řada významných investorů včetně několika hongkongských magnátů.

Objem emise BOC se může při uplatnění opcí zvýšit na 11,2 miliardy dolarů. Tím by se tato akce dostala v seznamu největších primárních emisí na světě z šestého na čtvrté místo. Novou největší emisí v Číně a největší v globálním finančním sektoru se však již brzy může stát plánovaný burzovní vstup akcií bankovní jedničky Industrial and Commercial Bank of China. Ta plánuje výnos 12 miliard dolarů.

BOC provozuje více než 11.000 poboček doma a přes 65.090 v zahraničí. Celková aktiva banky dosahovala na konci loňského roku 4,74 bilionu jüanů (13 bilionů korun).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK