OPEC se dohodl na ponechání těžby na plném výkonu

02.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Caracas 2. června (ČTK) - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v noci potvrdila dohodu, podle níž ponechá těžbu na dosavadní úrovni v blízkosti plného využití kapacit. Ministři ropných sektorů tak odmítli snahu hostitelské Venezuely těžbu snížit a poukázali na to, že ropné ceny jsou nyní příliš vysoké, což by se mohlo nakonec vymstít i producentským zemím.

Ceny ropy se nyní pohybují kolem 70 dolarů a jsou na dohled rekordů nad 75 dolary. "Nejsme spokojeni s cenami na takovýchto úrovních, protože nemají oporu v základních faktorech a obsahují v sobě zárodky dalších výkyvů, které nakonec poškodí všechny," řekl na závěr schůzky prezident OPEC a nigerijský ministr Edmund Daukoru.

OPEC bez započítání Iráku má denní kvótu těžby 28 milionů barelů, kterou udržuje již rok stejnou. Jelikož však těží na hranicích kapacit, je v současnosti vliv kartelu na světové trhy jen omezený. Mnohem větší roli na trhu hraje otázka rafinerských kapacit, jaderný spor Íránu se Západem a pokračující narušování dodávek z Iráku a Nigérie.

Venezuelský prezident Hugo Chávez se zasazoval o snížení ropné produkce. Poukazoval na to, že trh je ropou přesycen a ceny by mohly prudce klesnout. Jeho motivace je však podle pozorovatelů do značné míry politická, podobně jako jeho spojence Íránu.

Chávez na schůzce rovněž zásadně porušil tradici OPEC vyhýbat se politice, když v dlouhém projevu napadal Spojené státy a z ropného kartelu dělal "obránce třetího světa proti imperialismu". "Celé století jsme odevzdávali ropu, abychom ukájeli žízeň rozvinutých zemí, zatímco naši lidé v Africe, Asii a Latinské Americe upadali do zakrnělosti, bídy a zaostalosti," řekl Chávez.

V rámci protiamerické kampaně rovněž Chávez navrhoval převést část prodeje ropy z dolarů na eura, kromě Íránu ho však nikdo nepodpořil. Venezuela nyní prodává většinu své ropy do USA, chce však zdvojnásobit dodávky do Číny a exportovat i do Evropy v rámci dohod s Ruskem.

"Politiku dává OPEC do klatby. Chtějí se jí vyhnout za každou cenu," řekl agentuře Reuters konzultant Gary Ross z newyorské firmy PIRA Energy. Politizace by podle kartelu spotřebitele znervózňovala a nutila je zavádět politiku, která omezuje poptávku po ropě, dodal analytik. OPEC se nevměšoval v 80. letech ani do války Iráku s Íránem a ministři obou zemí seděli bez problémů u společného stolu.

Ceny ropy dnes ráno i přes rozhodnutí OPEC mírně stouply k 71 dolarům za barel. Trh zastavil dvoudenní pokles a ve světle problémů na dvou texaských rafineriích přesunul pozornost na dodávky benzinu v USA.

Zatímco Venezuela a Írán chtějí preventivně zasáhnout proti poklesu cen, většina členů OPEC v čele se Saúdskou Arábií by raději viděla ceny ropy v bezpečnějším rozpětí 50-60 dolarů za barel. Inflace cen energií u nich totiž vyvolává obavy ze zpomalení světové ekonomiky, a to by dopadlo negativně na poptávku po ropě. Prozatím je globální ekonomika vůči drahé ropě a jiným komoditám pozoruhodně odolná.

Ministři OPEC se příště sejdou ve Vídni 11. září. Další schůzku bude hostit nigerijská Abuja 14. prosince.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK