Tiba také čelí návrhu na konkurz, který na ni kvůli údajným milionovým dluhům na vodném a stočném podaly Vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, ke kterým se později připojila i dvorská radnice. Od konce dubna má Tiba předběžného správce, který by měl zjistit stav jejího majetku a vypracovat zprávu, jež soudu poslouží jako podklad pro rozhodnutí, zda firmu pošle do konkurzu.
Nyní má Tiba 816 zaměstnanců a na konci června výpověď dostane asi 320 lidí, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj. Propouštění zasáhne zejména hlavní závody ve Dvoře Králové nad Labem, odkud odejde 237 lidí. Zbytek lidí firma propustí v z továren v Mostku na Trutnovsku a Smidarech na Královéhradecku.
Hlavní příčinou současného stavu podniku je podle jeho vedení nemožnost dokončení rychlé restrukturalizace výroby započaté loni v červnu. "Ve chvíli, kdy se k návrhu na konkurz přidalo město a byl ustanoven předběžný správce, zhoršila se zásadně reakce okolí, především okresní správy sociálního zabezpečení a bank. Kvůli tomu se téměř zastavilo financování výroby a od té doby nejsme schopni ji znovu plně oživit," řekl deníku ředitel Tiby Pavel Nedvídek.
Míra nezaměstnanosti dosahovala ve Dvoře Králové na konci dubna 9,9 procenta. Po nynější vlně propouštění by se mohla nezaměstnanost v podkrkonošském městě vyšplhat na úroveň 12 procent. Podle trutnovského úřadu práce bude sehnání zaměstnání pro lidí z Tiby velmi obtížné.
Složitou situaci v textilním průmyslu v hradeckém kraji potvrzují zprávy z dalších textilek. Krach a ukončení výroby v minulých týdnech zasáhly textilku Tepna Náchod s asi 200 zaměstnanci. Konkurzní správkyně Tepny nyní hledá zájemce, který by podnik koupil a obnovil v něm výrobu. Výpovědi pro více než 20 lidí podle dřívějších informací chystá textilka Mileta Hořice.