Nová vláda by podle něj měla dát větší váhu venkovu, odstranit byrokracii, podpořit soukromé podnikání a využít všechny možnosti, které Evropská unie zemědělcům nabízí.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby by nejen pro zemědělce byla nejrozumnější velká koalice, tedy společná vláda ODS a ČSSD. Také pravicová vláda ODS s KDU-ČSL by pro zemědělce byla dobrá. "Nejhorší alternativou by pro nás bylo, kdyby ministerstvo zemědělství dostali zelení," řekl ČTK Veleba. Podle něj by se pak farmáři dostali na poslední místo, podobně jako v Německu, vzrostl by tlak na potlačování výroby. Přáním komory je, aby v případě vítězství ODS získalo ministerstvo zemědělství KDU-ČSL.
Nová vláda by podle Veleby měla zastavit propad českého zemědělství, zemědělci by se měli podílet na rozdělování zisku v potravinářském řetězci. "Jsme odděleni od zpracovatelského průmyslu, od obchodu. Vyrábíme surovinu a zisk je mimo nás, a proto máme takové problémy," řekl prezident Agrární komory.
Očekává, že nová vláda české zemědělce podpoří. "Že nahlas řekne, že je dobře, že čeští zemědělci budou krajinu obdělávat, budou vyrábět potraviny," dodal. Tak se podle něj chová vláda například v Rakousku, Německu či Francii.
S vývojem českého zemědělství po vstupu do EU komora není spokojená, protože zemědělská výroba klesá. Už před volbami se proto komora rozhodla svolat mimořádné zasedání obou komor parlamentu na 27. června. "Chceme definovat svoje požadavky na novou vládu," dodal Veleba.
ODS podle zpřesněného odhadu, který po 16:00 zveřejnila Česká televize, zvítězila ve volbách do Poslanecké sněmovny se ziskem 37 procent hlasů. ČSSD by podle odhadu dostala 31 procent, KSČM 12 procent, KDU-ČSL osm a Strana zelených sedm procent hlasů. Ostatní strany zřejmě nepřekročily pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.
Voleb se podle průzkumu zúčastnilo 65 procent oprávněných voličů. Volební účast při předchozích volbách v roce 2002 byla 58 procent.