Podnikatelé chtějí po volbách opět jednat o zákoníku práce

03.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. června (ČTK) - Zástupci podnikatelů chtějí s politiky po volbách znovu jednat o úpravách nového zákona o nemocenské, registračních pokladnách a zákoníku práce, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Hlavní prioritou odborů je nyní zvýšení mezd zaměstnanců, kteří by se měli více podílet na růstu ekonomiky, uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Oba přitom označili výsledky voleb, které dnes skončily, za patové.

Volby do sněmovny vyhrála ODS. ČSSD a KSČM ale budou mít podle prognózy ČTK ve sněmovně dohromady rovných 100 hlasů, stejně jako ODS, KDU-ČSL a Strana zelených. Sestavení většinové vlády tak bude zřejmě obtížné.

Razantní zásahy směrem k zahraničním investorům či do sociální politiky by mohly podle Štěcha destabilizovat situaci a ohrozit pokračování pozitivního vývoje tuzemského hospodářství. "Pokud někdo bude chtít zhoršovat podmínky zaměstnanců, budeme se chovat tak, jako se chovají odbory všude na světě," dodal.

Drábek upozornil na to, že jejich prioritou je zlepšení podmínek k podnikání. Podnikatelé volají po zjednodušení právních předpisů, zásadních opatření v boji proti korupci, zefektivnění činnosti státní správy, reformě justice a zvýšení vymahatelnosti práva, snížení zdanění či omezení administrativní zátěže.

Drábek uvedl, že podnikatelé budou požadovat úpravu některých schválených návrhů. Registrační pokladny by podle něj neměly být povinné s fiskální pamětí, ale u živnostníků by měly stačit evidované paragony. Drobní podnikatelé by si měli moci vybrat, zda chtějí platit nemocenskou svým zaměstnancům.

Drábek předpokládá změny v návrhu zákoníku práce, který těsně před volbami schválila sněmovna hlasy sociálních demokratů a komunistů. "Nevím v tuto chvíli, zda jednat o dílčích úpravách zákoníku, či odložit jeho činnost," podotkl. Štěch je proti úpravám zákoníku práce.

Zastánci nového zákoníku práce tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK