Ještě výrazněji stouply ceny benzinu v Norsku, kde řidiči za litr platí 43,30 Kč. To je o 3,80 koruny více než v polovině dubna. Více než 40 korun stojí litr benzinu ještě v Belgii, Dánsku a Nizozemsku.
V Německu podražil benzin o více než 40 haléřů zhruba na 37,60 Kč. V Rakousku řidiči za litr vydají přes 32,80 Kč, což je o 1,60 Kč více než v polovině dubna.
Nafta nejvíce zdražila v Itálii, Nizozemsku a Velké Británii, kde cena za litr vzrostla o dvě až téměř tři koruny. V České republice se litr prodává za necelých 29,90 Kč, a je tak dražší než v Chorvatsku (28 Kč), Finsku (29,40 Kč), Lucembursku (26,90 Kč), Polsku (27,60 Kč), Rakousku (29,43 Kč), Slovinsku (28,30 Kč) a Španělsku (28,30 Kč).
Podle analytiků by ceny pohonných hmot mohly v České republice v příštích dnech klesnout. "Litr Naturalu 95 by mohl zlevnit o zhruba 20 haléřů," uvedl začátkem týdne analytik Next Finance Vladimír Pikora. Prostor pro pokles cen otevřela česká měna, která v minulých dnech posílila na historická maxima, poznamenal analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Podle něj se benzin bude v příštích týdnech pohybovat kolem 30,50 Kč za litr.
Pohonné hmoty v Evropě zdražovaly v reakci na rostoucí ceny ropy na světových trzích. V polovině dubna se ceny opakovaně dostávaly na nová maxima. Vzhůru je hnaly zejména obavy z vývoje kolem Íránu a jeho jaderného programu. V cenách se také odrazil úbytek zásob ropy v amerických skladech. Ceny se v dubnu nakonec dostaly na historické maximum nad hranici 75 dolarů za barel.
Ceny černého zlata začaly klesat začátkem května, kdy reagovaly na zprávu o dostatečném stavu zásob ropy a ropných produktů v amerických skladech. Ve druhé polovině května ceny ropy klesly na nejnižší úroveň za pět týdnů pod 69 dolary za barel kvůli přetrvávajícím znamením, že vysoké ceny energií zvyšují inflaci a tlumí spotřebu. Nyní se ceny pohybují zhruba mezi 69 a 70 dolary za barel.