"Tady jde o to, vytvořit prostředí, které bude přátelské pro podnikání, které podpoří malé a střední podnikání," řekl Bursík. Zdůraznil, že ČR bude muset k 1. lednu 2008 zavést ekologickou daňovou reformu. "Tak samozřejmě budeme hledat nějakou možnost propojení těchto reforem navzájem," dodal.
Podle Kalouska lze u všech tří stran - zelených, lidovců i ODS - nalézt společného jmenovatele: snížení daňové zátěže zejména u přímých daní a nižší zatížení práce. "Ten výsledný projekt samozřejmě nemůže být rovná daň ODS ani plná ekologická daň Strany zelených ani koncept křesťanských demokratů, ale ten kompromis se tam dá nalézt," řekl Kalousek.
Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že komunisté nejsou v žádném případě ochotni přistoupit na další snižování přímých daní. To podle něj znamená zvýšení daní nepřímých, které zatěžují všechny občany. Nicméně potvrdil, že jeho strana bude ochotna diskutovat o daňové reformě.
KSČM bude podle Filipa předkládat vlastní návrhy. Připustil snížení sazby daně z příjmu u fyzických osob v nejnižším pásmu z 12 na deset procent, komunisté ale budou chtít udržet či zvýšit daň u nadnárodních korporací.
Dosavadní premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek se k toleranci případných daňových reforem vyslovil negativně. "Tak já bych především pánům chtěl říci, pokud to ještě nepochopili, takže si bez opozice prostě ani ruce neumejí, pokud jde o tyto záležitosti," prohlásil.