Jihovýchod Evropy láká nejen cenami

06.06.2006 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nejen Chorvatsko, Itálie, Řecko či Španělsko lákají tisíce českých turistů. Stále více lidí míří i o něco východněji. Přijatelné ceny a tím i nižší náklady činí ze zemí ležících na jihovýchod od nás atraktivní destinaci pro strávení dovolené.

Téma týdneJedeme na dovolenou do zahraničí

Téměř každý z nás již má naplánováno, kde stráví pár dní zaslouženého odpočinku, a kde jeden nebo dva týdny zapomene na problémy všedních dnů. Než však zabalíte poslední kufr a zavřou se za vámi dveře auta, letadla, autobusu, vlaku nebo jiného dopravního prostředku, pečlivě se připravte. Rozdílná kultura a s ní spojené zákony, předpisy a vyhlášky mohou v případě neznalosti dovolenou řádně zkomplikovat. Jak je na tom v tomto směru jihovýchod Evropy? Na co se připravit při návštěvě Bulharska, Maďarska, Rumunska či sousedního Slovenska?

Slovensko
Zatímco nám zbyla jen Sněžka, našim východním sousedům zůstaly po rozdělení podstatně vyšší Tatry. Slovensko však neláká pouze horskou turistikou, ale i termálními prameny či jeskynními komplexy. Cestování na Slovensko, alespoň pokud jde o dostupnost a cestovní doklady, bylo a je velmi jednoduché. Jelikož jsme členy Evropské unie, postačí pro přechod hranic si vystačíte nejen s platným cestovním pasem, ale i občanským průkazem v odpovídajícím formátu. Mezi Českou republikou a Slovenskem není vízová povinnost. Podmínky vstupu a pobytu jsou pro krátkodobé cestovatele v zásadě obdobné, jak je modifikují české normy.

Největší výhodou této destinace pro českého turistu jsou bezesporu přijatelné ceny. Stejně jako my, i Slovensko má za měnu korunu. Peníze lze vyměnit v bankách a směnárnách, ale zamířit můžete také do hotelů, cestovních kanceláří a obchodních domů.

Maďarsko
Maďarsko není jen Balaton. Je to kraj proslulý termálními lázněmi a na své si zde přijdou rybáři či milovníci dobrého jídla a pití. Jelikož i Maďarsko patří do EU, vystačíte si se stejnými doklady jako při cestě na Slovensko. S těmito doklady si vystačíte pro tříměsíční pobyt. Pokud plánujete dovolenou delší než 90 dnů, musíte požádat o vízum.

V případě pobytu přesahujícího 30 dnů platí přihlašovací povinnost u cizinecké policie. Pro vstup do Maďarska je povinné finanční zabezpečení. Maďarskou národní měnou je forint (1 HUF = 100 fillerů). Sto kousků vás přijde zhruba na 11 českých korun. Maďarskou měnu má ve svém valutovém portfoliu celá řada banka a směnáren. Nevýhodou této země čabajce zaslíbené je jazyková bariéra, poněvadž maďarština nemá se slovanskými jazyky příliš společného.

Bulharsko
Překrásné pláže, čisté moře a hlavně rozumné ceny každoročně lákají tisíce turistů. Jelikož Bulharsko zatím není členským státem EU, „občanka“ vám pro vstup stačit nebude. Základem bude cestovní pas, s platností minimálně 3 měsíce nad rámec pobytu, ve kterém budou zapsány vaši potomci (nebo musí mít pas vlastní).

Pokud vaše dovolená nepřekročí 90 dnů, nemusíte si s vízem lámat hlavu. Hodláte-li pobývat na území Bulharska za jiným účelem než turistickým (např. pracovní, studijní, podnikání) nebo doba pobytu přesáhne 3 měsíce, je nezbytné požádat na zastupitelském úřadě Bulharska o vízum. Bulharskou měnou je "lev" s označením BGN, která stojí něco přes 15 Kč. Ale pozor! Českou korunu za bulharskou levu budete jak u nás, tak i na místě směňovat jen obtížně, proto doporučujeme vzít si s sebou eura.

Rumunsko
Řekne-li se Rumunsko, spíše než písečné pláže a sezení pod slunečníkem se vybaví krásné hory a poněkud odlišná kultura a mentalita zdejšího obyvatelstva. Ovšem i Rumunsko si v poslední době získává stále větší popularitu. Jelikož tato země, horské turistice zaslíbená, není členem EU, i v tomto případě budete potřebovat platný cestovní pas. Pokud váš pobyt bude kratší než 30 dnů, nemáte žádnou přihlašovací povinnost. Měnovou jednotkou Rumunka je 1 rumunský lei, někdy také leu (ROL) = 100 bani = cca 8 Kč.

Vyrážíte-li na cestu přes Rumunsko na vlastní pěst (vlastním dopravním prostředkem), je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Mnohdy nepomohou ani kvalitní zabezpečovací zařízení,  jelikož krádeže osobních vozidel jsou v Rumunsku velmi časté. Velkému zájmu se těší právě zahraniční vozy.

Velvyslanectví ČR na Slovensku Velvyslanectví ČR v Maďarsku
Veĺvyslanectvo Českej republiky
Hviezdoslavovo nám. 8
811 02 Bratislava
tel: +4212/59203303-4
fax: +4212/59203330
e-mail: bratislava@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/bratislava
Ambassade de la République Tcheque
Rózsa u. 61
H-1064 Budapest VI.
tel: +361/3510539
fax: +361/3519189
e-mail: budapest@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/budapest
Velvyslanectví ČR v Bulharsku Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Poselstvo na Ceškata Republika
Janko Sakazov 9
1504 Sofia
tel: +3592/9461110, 946 11 13
fax: +3592/9461800
e-mail: sofia@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/sofia
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11
030045 Bucuresti, Sector 3
Tel.: +4021/3039230, 3039238
Fax: +4021/3122539
e-mail.: bucharest@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/bucharest/>


Další finanční tipy a triky najdete na
www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Lukáš Buřík  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky