Kreml pustí na trh akcie Rosněfti před ruským zasedáním G8

05.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 5. června (ČTK) - Kreml uvede na akciový trh první akcie státní ropné skupiny Rosněfť jen několik dní před jednáním skupiny G8, které uspořádá v červenci. Podíl Rosněfti za osm až 13 miliard dolarů chce Kreml prezentovat jako svůj přínos k zajištění světové energetické bezpečnosti, uváděly dnes v Moskvě bankovní zdroje.

"Rosněfť zveřejní svůj záměr jít na trh kolem 12. a 13. června. Pak bude chtít uvést své akcie na trh zhruba v polovině července," řekl agentuře Reuters jeden z bankéřů. "Udělat to těsně před summitem G8 není přání, ale nařízení," dodal zdroj.

Podle jiného bankéře Rosněfť odhaduje svou hodnotu na 80-120 miliard dolarů, protože předpokládá rychlý růst a brzy převezme zbývající aktiva koncernu Jukos. "Souhlasíme, že to bude velký růst, ale stále vidíme velký rozdíl proti tomu, co chtějí," uvedl.

Rusko bude v Petrohradě hostit lídry nejsilnějších ekonomik světa 15. až 17. července a zabezpečení světového zásobování energiemi pořadatelé určili jako hlavní téma jednání. Evropa se přitom v současné době snaží řešit svou závislost na ruských energiích poté, co země počátkem roku na několik dní omezila zásobování několika evropských zemí plynem kvůli sporu o ceny komodity s Ukrajinou. Americký viceprezident Dick Cheney poté obvinil Moskvu z vydírání energiemi.

Zdroje z ruských bank uvádějí, že prvotní nabídka (IPO) akcií Rosněfti má být signálem, že Rusko chce ve své energetice zahraniční investory. "Základní úkol je uzavřít IPO těsně před G8, což Kremlu dovolí říct, že právě nabídl svou nejlepší energetickou firmu," dodal jeden z bankéřů s tím, že Kreml tak zpochybní stížnosti na zabezpečení trhu energiemi.

Rosněfť potřebuje prvotní nabídkou získat prostředky, aby mohla splatit 7,5 miliardy dolarů, které dluží státu. Bude ale usilovat o víc, až o 13 miliard, aby mohla financovat své velké investice. Počet západních bank zapojených do IPO Rosněfti se zvýšil na dvacet a dalších osm je domácích, řekl jeden ze zdrojů.

Rosněfť se dostala mezi největší ruské podniky v odvětví tím, že na konci roku 2004 koupila divizi Jugansk od tehdejšího gigantu Jukos. Rosněfť se tak objemem produkce dostala na úroveň Lukoilu a anglo-ruského TNK-BP. Rozbití Jukosu a vzestup Rosněfti se považují za snahu Kremlu nabýt zpět kontrolu nad strategickým sektorem, napsala agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK