Za první čtyři měsíce letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 25,6 miliardy Kč a byl meziročně o 1,8 miliardy Kč vyšší.
V dubnu se výrazně zpomalilo tempo růstu vývozu i dovozu. Vývoz se meziročně zvýšil o tři a dovoz o 2,6 procenta. Tempo růstu vývozu bylo nejnižší od loňského května a dovozu od července 2005. Výsledky ovlivnil nižší počet pracovních dnů, proti loňskému dubnu jich bylo o dva méně.
Posílení koruny vůči euru i dolaru způsobilo, že zahraniční obchod rostl rychleji v eurech i dolarech, upozornil ČSÚ.
Proti letošnímu březnu se vývoz po sezonním očištění snížil o 2,9 a dovoz o 5,8 procenta.
Na dubnovém mírném přebytku zahraničního obchodu se stejně jako v předchozích měsících nejvíce podílel vývoz strojů a dopravních prostředků. Celkově vzrostl o 7,9 procenta (o 6,1 miliardy korun), za hranice mířily zejména automobily a výpočetní technika.
Nepříznivý vliv měl opět dovoz minerálních paliv. Nárůst o 16 procent (o 2,2 miliardy Kč) ovlivnil hlavně dovoz zemního plynu, který hodnotově vzrostl o 32,8 procenta, zatímco v naturálním vyjádření se snížil o 4,3 procenta. Dovoz ropy stoupl v hodnotovém vyjádření o dvě procenta, v naturálním vyjádření klesl o 25,4 procenta.
Se státy Evropské unie má ČR nadále přebytkovou bilanci; v dubnu bylo saldo aktivní 22,6 miliardy Kč. Se zeměmi mimo EU se schodek prohloubil o 1,9 miliardy korun na 22,4 miliardy Kč.
Nejvíce se bilance zlepšila s Švédskem, Itálií, Ukrajinou, Belgií, Švýcarskem a Maďarskem. Nepříznivý vývoj pokračoval naopak v obchodu s Čínou a Polskem, zhoršil se saldo obchodu se Slovenskem, Německem, Japonskem a Ruskem.
Za posledních 12 měsíců se v porovnání s předchozími 12 měsíci zvýšil vývoz o 9,4 a dovoz o 7,5 procenta. Obchodní bilance dosáhla aktiva 41,4 miliardy Kč, což představuje zlepšení o 35,1 miliardy korun.
ČSÚ provedl pravidelné čtvrtletní zpřesnění údajů. Podle těchto dat se přebytek obchodní bilance za rok 2005 snížil o 0,9 miliardy Kč na 39,5 miliardy a aktivní saldo za první čtvrtletí 2006 kleslo o 1,8 miliardy na 25,5 miliardy korun.