Téma týdne: Jedeme na dovolenou do zahraničí
Letošní počasí zdaleka nesplňuje naše nároky na měsíc červen. Častý déšť a teploty kolem 15 stupňů málokoho potěší po letošní dlouhé zimě. Jediným řešením se zdá být útěk za teplem. Češi si už tradičně vybírají destinace jihu a jihovýchodě Evropy. Čisté moře a příjemné klima nás lákají do turistických destinací podél celého Chorvatska, Itálie nebo Řecka. Před cestou by ale každý měl znát základní informace a situace, kterým by se měl vyhnout. Nenechte si proto ujít dnešní fintrik.
Chorvatsko
Chorvatsko není členem Evropské unie. Přesto mohou občané České republiky překračovat hranici pouze s občanským průkazem, české Ministerstvo zahraničních věcí však doporučuje, abyste si sebou raději braly platné cestovní doklady. Pokud doba pobytu nepřekročí 90 dnů, nepotřebujete v případě turistických cest ani vízum. V Chorvatské republice platí přihlašovací povinnost pro cizince, a to do 24 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení turistů ubytovatel.
Při použití motorového vozidla je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelenou kartu). Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích označených pro provoz motorových vozidel je maximální rychlost 100 km/hod, na komunikacích mimo osady je maximální rychost 80 km/hod, pokud místní úpravou není stanoveno jinak. V osadách je povolena maximální rychlost 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Na dálnicích je používání dětských sedaček povinné. Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní úsek dálnice, kterým projedete. Je zde nulová tolerance alkoholu v krvi a povinné rozsvícení světel během dne.
Na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatska může být vyžadováno předložení stanovených finančních prostředků ve výši 100 EUR/den, v případě zájezdu pořádaného cestovní kanceláří 50 EUR/den (mohou se předkládat i platební karty, šeky či jiné konvertibilní valuty). Češi jsou v Chorvatsku pověstní tím, že se zásobují jídlem. Dovoz potravin a nápojů do Chorvatské republiky je omezen na “přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících”. Určení “přiměřenosti” je přitom v kompetenci celních orgánů. Kromě toho je možné bezcelně dovézt max. 200 cigaret nebo 20 doutníků, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo jiného obdobného alkoholického nápoje. Toto opatření se nevztahuje na osoby mladší 17 let.
Chorvatskou měnou je kuna (HRK). Mimo sezonu ji lze v bankách koupit poměrně obtížně. Neuděláte chybu, když si sebou vezmete eura. Ve všech větších městech najdete bankomaty.
Velvyslanectví
Veleposlanstvo Republike Češke u Republici Hrvatskoj
Savska cesta 41/VIII, HR-10 000 Zagreb,
Tel.: ++3851/6177246; 6121558
Fax: ++3851/6176630
e-mail.: zagreb@embassy.mzv.cz
Itálie
Pro cestu do Itálie si vystačíte s platným občanský průkazem vydaným po roce 1993. Pokud plánujete řídít auto, musíte mít také řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla, zelenou kartu a ověřený překlad českého řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz. V případě, že převážíte domácí zvířata, vezměte si sebou jejich očkovací průkazy.
Zboží pro vlastní spotřebu je v Itálii od cla osvobozeno. Vývoz hotovosti je omezen na částku 10.330 euro a při překročení musíte vyplnit prohlášení o vývozu peněz. Dovoz valut omezen není. Mezi státy zemí Evropské unie můžeme cestovat s následujícími výrobky podléhajícími spotřební dani v následujícím množství:
-
minerální oleje, množství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l,
-
konzumní líh a lihoviny 10 l konečných výrobků,
-
pivo 110 l,
-
meziprodukty 20 l,
-
vína 90 l, z toho u šumivých vín 60 l,
-
cigarety 800 kusů,
-
cigarillos a doutníky o váze menší než 3 g/kus 400 kusů,
-
ostatní doutníky 200 kusů,
-
tabák ke kouření 1 kg.
Italskou národní měnou je euro (EUR). Pokud ještě vlastníte staré italské liry, můžete si je do 29.2.2012 vyměnit v Národní bance Itálie. V restauracích, hotelech, obchodech a u benzínových stanic jsou běžně přijímány karty Eurocard/Mastercard, VISA nebo např. American Express. Při platbách můžete rovněž využít cestovní šeky.
Za použití dálnic se vybírá mýtné (pro orientaci je možno uvést, že každých 100 ujetých km stojí 5 euro).
Velvyslanectví
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322, Roma 00192
tel: 0039/06/3609571-3
fax: 0039/06/3244466, KO-36095740
e-mail: rome@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/rome
Řecko
I v tomto případě platí, že ke vstupu potřebujeme pouze občanský průkaz. Platnost musí být minimálně 3 měsíce nad rámec pobytu. Vystačíme si také s národním řidičským průkazem, technickým průkazem a zelenou kartou. Zvířecí miláčci potřebují očkovací průkaz.
I v Řecku je místní měnou euro. Jestliže ale doma naleznete drachmy, můžete si je vyměnit v Centrální bance Řecka, a to do 29.2.2012.
V Řecku je povolena hladina alkoholu v krvi ve výši 0,5 ‰. U řidičů, kteří vlastní řidičák po dobu kratší než 2 roky, služebních řidičů a motocyklistů je maximální limit 0,02 ‰. Maximální rychlosti, které platí v Řecku jsou v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 120 km/h.
Pro dovoz platí stejná omezeni jako v případě Itálie. V Řecku je dále zakázáno vyvážet jakýkoli předměty historické hodnoty.
Velvyslanectví
Embassy of the Czech Republic
6, G. Seferis Str., Palaio Psychico, Athens
154 52
Tel: 0030210/6713755, 6719701, 6713033
Fax: 0030210/6710675
e-mail: athens@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/athens
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.