Růst pivního trhu v Číně je podle něj dán zvyšující se životní úrovní. "Oni byli na pivo vždycky vysazení," podotkl Veselý. Spotřeba na hlavu je v Číně asi 20 litrů ročně, tedy hluboko pod úrovní obvyklou například v Evropě. Dá se proto předpokládat, že spotřeba i výroba v této lidnaté zemi dál poroste, což se bude významně projevovat i v celosvětových číslech, soudí Veselý.
V Rusku je podle něj zvyšující se zájem dán hlavně změnami společenských návyků a odklonem od tvrdého alkoholu k pěnivému moku. Tato země se díky rozmachu spotřeby vyšplhala v roce 2004 na pozici pátého světového výrobce piva. Přechod Rusů z vodky na pivo je z celospolečenského pohledu přijatelný, protože tak klesá tamní spotřeba čistého alkoholu, dodal Veselý.
Světovou dvojkou zůstávají poslední roky Spojené státy s produkcí stagnující kolem 230 milionů hektolitrů. Třetí pozici drží Německo, kde ale výstav poslední roky mírně klesá a pohybuje se nad 100 miliony hektolitrů.
Kontinentálně je největším výrobcem piva ve světě Evropská unie. Jednou z mála evropských zemí, kde produkce roste, je přitom podle Veselého Česká republika. Tak jako v některých jiných evropských státech domácí trh spíše klesá, pivovarům se ale poslední dobou daří zvyšovat prodeje do zahraničí. V roce 2004 již bylo Česko devátým největším světovým exportérem. Loni vývoz dále vzrostl, a to o 17 procent na 3,1 milionu hektolitrů, díky čemuž se celková výroba zvýšila na 19,01 milionu hektolitrů. To je asi procento světového objemu.
Exportní jedničkou je celosvětově Mexiko, následované Nizozemskem a Německem. Z světové produkce se ale souhrnně do jiných zemích vyváží jen asi šest procent, tedy kolem 90 milionů hektolitrů piva. "Tento údaj potvrzuje to, že pivo je výrazně lokální výrobek a spotřebovává se hlavně tam, kde se vyrobí," uvedl Veselý. Limitem jsou podle něj dopravní náklady, nízké marže a také trvanlivost.
Češi drží světový primát ve spotřebě piva na hlavu, která se v tuzemsku pohybuje kolem 160 litrů za rok. Podle pivovarníků ale mají na celkové konzumaci nemalý podíl cizinci. Druzí na světě byli v roce 2004 Irové se 139 litry na hlavu a třetí Němci se 117 litry. Nad stovkou jsou ještě Rakušané, kteří vypijí 112 litrů na osobu ročně.