Index Nikkei 225 si odepsal 462,98 bodu a den uzavřel slabší o 3,07 procenta na hodnotě 14.633,03 bodu. Poprvé v letošním roce tak spadl pod psychologicky důležitou hranici 15.000 bodů a dostal se nejníže od loňského listopadu. Širší index Topix klesl o 3,35 procenta na 1482,22 bodu.
Půdu pod nohama ztratili i výrobci oceli jako je Nippon Steel. Akcie těchto firem totiž vlastní řada drobných investorů, mnozí z nich na úvěr. Vzhledem k propadů trhů je podle analytiků část drobných investorů nucena prodávat ziskové tituly, aby vyrovnali finanční krytí úvěru. Kvůli tomu ale prohloubil ztráty index Topix.
Na trhu byl znát i spekulativní výprodej před páteční speciální kotací, jak se nazývá vypořádání opčních a futures kontraktů na index Nikkei. Index od začátku letošního roku ztratil více než devět procent hodnoty.
Výprodej na akciovém trhu urychlila nejistota ohledně dalšího směřování americké ekonomiky a možnost další zvýšení úrokových sazeb v USA. Vzhledem k tomu, že japonská ekonomika je na stavu americké ekonomiky silně závislá, investoři nyní v obavách prodávají i japonské akcie.
"To je zkrátka lidská povaha, chamtivost a strach," poznamenal ředitel akciových obchodů ve společnosti Merrill Lynch Investment Managers Marc Desmidt. "Je zde nejistota a po silném růstu, který jsme na trzích zažili v posledních měsících, se teď každý rozhodl prodat a otázky klást až později," dodal Desmidt.
Obavy ze zvyšování úroků ale svědčí dolaru, jehož kurz proti jenu vystoupil na měsíční maximum. Možnost zvýšení úroků v USA naznačil jak šéf tamní centrální banky, tak někteří činitelé regionálních rezervních bank. V současné době je základní úrok v USA na pěti procentech a zhruba 80 procent analytiků věří, že koncem měsíce úrok vystoupí na 5,25 procenta.
V závěru obchodování dolar proti jenu vystoupil na 113,69 z předchozích 113,31 JPY a k euru zpevnil na 1,2783 z 1,2813 USD. Euro k jenu zpevnilo na 145,34 z předchozího kurzu 145,03 JPY.