Největší vliv na meziroční přírůstek spotřebitelských cen v květnu měly nadále bydlení, energie a paliva. Kupříkladu ceny zemního plynu vzrostly v květnu stejně jako v dubnu o 30 procent, elektřina zdražila o devět procent a teplá voda o 12 procent. Cenový meziroční růst se zrychlil i v dopravě vlivem vyšších cen pohonných hmot o 10,4 procenta a v oddíle pošty a telekomunikace o 18,6 procenta vlivem zvýšení cen ve veřejných telekomunikačních službách.
Na snižování cenové hladiny naopak působil zejména pokles cen odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácností, potravin a nealkoholických nápojů. Z potravin byly výrazně nižší než loni zejména ceny mouky, drůbeže, ovoce a cukru, naopak výrazně vyšší byly ceny brambor (o 81,2 procenta) a čerstvé zeleniny.
Ceny zboží podle statistiků úhrnem vzrostly o 2,4 a ceny služeb o 4,5 procenta.
Meziměsíčně rostly spotřebitelské ceny opět zejména kvůli vyšším cenám pohonných hmot. V květnu zdražily o dalších 3,6 procenta. Vyšší byly tentokrát i ceny potravin, především čerstvé zeleniny a pekárenských výrobků, ale také masa či alkoholických nápojů. Meziměsíčně rostly rovněž ceny ubytovacích služeb a lázeňských pobytů.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 2,4 procenta, tj. o 0,1 procentního bodu více než v dubnu 2006.
Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR nadprůměrná. Ve 25 členských zemích byla podle předběžných údajů v dubnu inflace 2,3 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v březnu. Nejrychleji rostly ceny v Lotyšsku, a to o 6,1 procenta. Naopak nejméně v Polsku o 1,2 procenta. Na Slovensku zrychlil cenový růst v dubnu na 4,4 ze 4,3 procenta v březnu.
Bleskový odhad meziročního růstu harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) pro eurozónu podle Eurostatu za květen 2006 je 2,5 procenta.