Jmenování Koníčka, který je bývalým poslancem za ČSSD, do čela státních lesů vzbudilo nevoli u politiků ve volbách vítězné ODS i prezidenta Václava Klause. Vadí jim, že tak důležité rozhodnutí učinil ministr Jan Mládek (ČSSD) až po volbách. "Odpovědnost za podnik má ministr zemědělství a já jeho rozhodnutí respektuji," řekl k tomu Koníček. Dodal, že jeho úkolem je dát podniku strategii a vizi.
Podmínkou k vypsání nových tendrů v hodnotě miliard korun je dohoda podniku o ukončení smluv s firmami, které získaly zakázky na práce v lesích ve dvou kolech loňských tendrů. "Se smluvními partnery vedeme v tomto smyslu jednání a pevně věřím, že se dohodneme. Chceme nastavit stejné podmínky pro všechny podnikatelské subjekty," řekl Koníček.
Ve dvou kolech tendrů, které nebyly podle zákona o zadávání veřejných zakázek a řada firem je kritizovala pro neprůhlednost, LČR přidělily zakázky na zhruba 55 procentech ploch. Na zbytku ploch smlouvy končí k poslednímu prosinci letošního roku.
Nové smlouvy na práce v lesích by LČR chtěly s podnikateli uzavírat na deset let, tedy na stejnou dobu, po jakou platí lesní hospodářské plány. Dosud byly kontrakty vzešlé z loňských tendrů pětileté.
LČR se připravují i na variantu, že některá z firem smlouvu s LČR předčasně ukončí. Vybrat novou firmu podle standardního vývěrového řízení může podle Koníčka trvat i rok. V tom případě by práce v lesích do doby nalezení nové firmy zajistila nyní zakládaná dceřiná společnost podniku Lesy ČR Servis. Koníček přitom vyloučil, že by podnik do nové firmy vyváděl majetek, jak v minulých dnech informovala některá média.
Státní podnik také připravuje změnu v obchodu se dřevem, který chce vyčlenit do samostatné dceřiné společnosti. Nejjednodušší cestu Koníček vidí v převzetí Hradecké lesní a dřevařské společnosti, v níž státní podnik nyní drží poloviční podíl.
Koníček fakticky vedl LČR z pozice náměstka ředitele od letošního února poté, co ministr Mládek odvolal předchozího šéfa Vladimíra Blahutu.