Podle dubnového rozhodnutí antimonopolního úřadu LČR musejí tendry zadávat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Při loňských dvou kolech tendrů na lesnické práce na asi 55 procent ploch lesů podnik podle tohoto zákona nepostupoval. ÚOHS smlouvy vzešlé z těchto výběrových řízení nezrušil.
LČR poukazují na to, že antimonopolní úřad v minulosti rozhodl, že podnik postupoval správně. Rozhodnutí soudu je přitom podle LČR důležité pro uplatnění případné náhrady škody, kterou by po LČR mohly uplatňovat lesnické firmy. V případě kladného rozhodnutí soudu by LČR byly podle Koníčka ze škod "vyviněny". Dodal, že podáním žaloby chtějí LČR využít všech možností na ochranu svých zájmů.
Podání žaloby ale neznamená, že se LČR při tendrech na lesnické práce zákonem o zadávání veřejných zakázek řídit nebudou. Výběrová řízení chystaná na srpen podle Koníčka budou podle tohoto zákona. V nových tendrech by chtěl podnik rozdělit práce na všech svých lesních pozemcích. Vítězné firmy by v lesích mohly začít pracovat od července nebo října roku 2007.
Nové tendry začaly LČR v čele tehdejším novým generálním ředitelem Kamilem Vyslyšelem prosazovat v roce 2004 na popud tehdejšího ministra zemědělství Jaroslava Palase. Postup podniku vyvolal nevoli lesnických firem, které tendry označovaly za neprůhledné. Rozbouřená situace stála na začátku loňského roku Vyslyšela křeslo. Letos v únoru byl ministrem zemědělství Janem Mládkem odvolán i jeho nástupce Vladimír Blahuta.