Domácí trh podle makléřů doplatil především na panickou situaci na zahraničních burzách, kde zesílily obavy o výkonnost největší světové ekonomiky Spojených států. Tuzemské akcie se přitom ještě ani nestačily vzpamatovat z negativního vývoje v květnu, který byl pro pražský trh nejhorším měsícem za více než pět let.
Vzniklou situaci zřejmě využila také část zahraničních investorů, která při investování využívala zhodnocování akcií v zemích mířících do Evropské unie. "Jejich příchod vzedmul vlnu zájmu o české akcie a zřejmě teď po úspěšné spekulaci není dál na co čekat," uvedl Roman Skalický ze společnosti Afin Brokers.
Situaci patrně ovlivnili i investoři nakupující akcie na úvěry, kterým růst znásobuje zisky, ale propad naopak vyvolává potíže z financováním půjček. Trh má také na paměti nynější nejistou politickou situaci po parlamentních volbách.
S hodnotami firem či hodnocením ekonomiky dle analytiků nynější situace nesouvisí. I když makléřská společnost Wood & Company přikročila ke snížení ocenění elektrárenské firmy ČEZ; úprava byla jen 30 korun. Cílová cena k ČEZ je nově 1005 korun a doporučení zní "nakupovat".
Právě na akcie ČEZ se prodejci soustředili a srazili jejich cenu o 5,72 procenta na 616,1 koruny. Tržní hodnota emise ČEZ se tak za jediný den snížila o více než 22 miliard korun na asi 365 miliard korun. Petrochemický holding Unipetrol přišel o 6,32 procenta na 179,75 koruny, výrobce léčiv Zentiva o 5,92 procenta na 999,1 koruny a operátor Český Telecom o 5,47 procenta na 435,2 koruny.
Investoři zobchodovali akcie za mohutných 7,2 miliardy korun, což bylo přibližně o tři miliardy korun více než ve středu. Akcií ČEZ změnilo majitele za 3,2 miliardy korun a akcií Telecomu a Zentivy spolu za dvě miliardy korun.
Celkový objem obchodů: 10,004 miliardy Kč
- akcie 7,179 miliardy Kč
- dluhopisy 2,825 miliardy Kč