Paroubek růst HDP očekával, Topolánek ho chce využít k reformám

09.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. června (ČTK) - Česká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku zrychlila meziroční tempo růstu na 7,4 procenta. Jde přitom o nejvyšší růst za existující časovou řadu od roku 1995. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že růst očekával, protože má oporu v růstu průmyslové výroby, exportu a spotřeby domácností. Předseda ODS Mirek Topolánek soudí, že růst by se měl využít ke strukturálním reformám a snížení nezaměstnanosti. Odhady vývoje HDP dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek na dnešní tiskové konferenci připomněl, že v posledních měsících rostla průmyslová výroby, export, spotřeba domácností. "Dal se očekávat ten růst k osmi procentům. Já myslím, že ještě i ta korekce bývá směrem nahoru. Je škoda, alespoň pro ČSSD, že tato zpráva nevyšla před volbami," řekl premiér.

Předseda ODS Mirek Topolánek podotkl, že jde o velmi dobrá čísla. "Myslím si, že společná zodpovědnost všech politických stran je, právě takového hospodářského růstu využít k provedení strukturálních reforem, snížení nezaměstnanosti a postupného snížení veřejných dluhů," řekl Topolánek.

Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků, kteří předpokládali růst sedm až 8,5 procenta. Hospodářství táhl vzhůru především zpracovatelský průmysl. Růst českého HDP je výrazně nad průměrem EU, kde podle odhadu Eurostatu v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,2 procenta.

"Na nabídkové straně ekonomiky vzrostla hrubá přidaná hodnota ve stálých cenách v úhrnu za všechna odvětví reálně o 7,8 procenta při růstu celkové produkce o 10,5 procenta a mezispotřeby o 12,1 procenta. V odvětvovém členění se na přírůstku podílel především zpracovatelský průmysl s růstem o 18,5 procenta, naopak pokles o 9,2 procenta byl v důsledku nepříznivých klimatických podmínek zaznamenán ve stavebnictví," uvedl ČSÚ.

Na zvýšení celkové poptávky se její jednotlivé složky podílely rozdílně. Výdaje domácností na konečnou spotřebu vzrostly reálně o 3,4 procenta (v nominálním vyjádření v běžných cenách o 6,2 procenta), zatímco výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu v úhrnu poklesly o procento. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně vyšší reálně o 7,1 procenta. K výraznému zvýšení zásob o 20,6 miliardy Kč (v běžných cenách) přispěl nárůst zásob obchodního zboží, nedokončené výroby a hotových výrobků. V zahraničním obchodě zbožím a službami vzrostl vývoz reálně o 17 procent, zatímco dovoz pouze o 15,3 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK