Země G7 a Rusko, tedy skupina G8, se nyní v Petrohradě připravují na vrcholnou schůzku, která se bude konat v červenci. Podle ministrů je třeba zajistit růst globální ekonomiky doprovázený pouze nízkou inflací, a to i v zemích, kde je vzhledem k silnému růstu ekonomiky riziko inflace větší. Jako příklad uvedli Čínu.
Světová ekonomika bude v letošním roce pokračovat ve svižném růstu, ale vedle inflace a drahé ropy by rizikem mohly být i další nepříznivé faktory, jako je globální finanční nerovnováha. Důvodem k obavám je podle ministrů vysoký deficit na účtu zahraničního obchodu USA.
"Globální růst zůstává silný a postupně se rozšiřuje na více oblastí. Jsou zde však nadále rizika ohrožení růstu, která plynou z vysokých a kolísavých cen energií a z růstu globální nerovnováhy," píše se v komuniké ze schůzky. Členy G7 jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Itálie a Francie.
Ministři se v Petrohradě sešli na dvoudenní schůzce G8, která dnes končí. Scházejí se v době, kdy centrální banky v řadě zemí světa začínají zpřísňovat měnovou politiku, a to právě v obavách z růstu inflace. Ta je z větší části výsledkem drahé ropy a dalších energií. Pokud by se inflace začala výrazněji zvyšovat, současný růst globální ekonomiky by byl vážně ohrožen.
Mezinárodní měnový fond předpovídá, že globální ekonomika v letošním roce poroste tempem 4,9 procenta. Pokud se jeho odhady naplní, bude to nejsilnější růst od roku 1976. Výjimečný byl z hlediska růstu globální ekonomiky rok 2004, v současné době má ale růst širší základ a mnohem více se o něj starají nově vycházející hvězdy typu Číny. Tyto země ale znamenají i nové velké odběratele ropy.
Ceny ropy se nyní pohybují kolem 70 dolarů za barel a jsou zhruba dvakrát vyšší, než byly ještě před dvěma lety. Podle analytiků lze i do budoucna čekat růst zájmu o ropu, takže její cena by se měla spíše dál zvyšovat než naopak.
"Vyzýváme k jednoznačnému stanovisku ty země, které se podílejí na produkci energií, i ty, které energii spotřebovávají, a chceme, aby zajistily investice do energetického odvětví," uvedli ministři. Požadují jednak vyšší transparentnost na trhu s ropou, jednak spolehlivější data o výši rezerv.
Ministři G8 se v pátek podle agentury Reuters setkali s kolegy z Brazílie, Číny, Jižní Koreje a Indie, což jsou země, které patří z pohledu růstu hospodářství ke světové špičce. Po neformálních rozhovorech při společné večeři zhlédli balet Labutí jezero.
Přestože se v posledních měsících zásadně změnily kurzy měn většiny vyspělých zemí, nelze od schůzky G8 žádné konkrétní stanovisko k této otázce čekat. Na schůzce nejsou guvernéři centrálních bank a navíc Rusko stále není pro vyspělé země partnerem na odpovídající úrovni. Jednání v Petrohradě tak jsou de facto jednáním skupiny G7.