Samotné příjmové daně nejsou v Česku vysoké, člověk s průměrným platem na nich v průměru zaplatí 8,4 procenta ze svých příjmů. Vysoko nad evropský průměr se ale podle časopisu ČR dostane, když se k daním připočte sociální pojištění, které je v Evropě čtvrté nejvyšší.
Úroveň zdanění je v ČR značně vysoká, obzvlášť u vedlejších nákladů na práci, souhlasil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Zarážející je podle něj to, že v ČR je výběr důchodového pojištění přebytkový, zatímco v mnoha jiných zemích je důchodový účet naopak dotován z jiných částí rozpočtu. "Z toho vyplývá, že jedině důchodová reforma může snížit vedlejší náklady na práci," dodal.
"Přes vysoké odvody do sociálního a zdravotního pojištění máme jedny z nejnižších penzí a nedostatek peněz ve zdravotnictví," doplnil ředitel sekce ekonomiky účetnictví Svazu průmyslu a dopravy Tomáš Barták.
Pojistné podle něj zvyšuje cenu práce. Pojištění odváděné zaměstnavateli a zaměstnanci tvoří v ČR 47,5 procenta mzdových nákladů. Svaz průmyslu a dopravy proto dlouhodobě žádá, aby se toto zatížení snížilo. Rovněž požaduje, aby se tyto dodatečné náklady objevily na výplatních páskách, aby každý zaměstnanec věděl, kolik za něj musí zaměstnavatel odvádět nad rámec jeho čisté mzdy.
Zdanění práce je významným faktorem konkurenceschopnosti a atraktivity hospodářství, upozornil analytik Patria Finance David Marek. Většina zemí se proto snaží čím dál více odklánět od daní z příjmu k daním ze spotřeby, uvedl Petr Gola z Lobby. Celkové daňové odvody jsou podle něj v evropských zemích kvůli vyššímu sociálnímu cítění podstatně vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa.
Průměrný hrubý příjem byl v ČR loni 19.030 Kč. Z toho představovala daň z příjmu 1866 Kč, sociální pojištění 1523 Kč a zdravotní pojištění 857 korun. Vedle toho platil ještě zaměstnavatel 4948 Kč za sociální pojištění a 1713 korun za zdravotní pojištění. Celkové zdanění práce tak v tomto případě činilo 42,5 procenta, vypočetl měsíčník.