"Doby, kdy jsme si mohli koupit jakoukoli akcii na pražské burze a v klidu sledovat její růst, jsou pryč. Klidně se může stát, že burza letos skončí na stejné hodnotě jako loni," uvedl analytik České spořitelny Jakub Židoň. "Nepatřím k těm, co říkali, že koncem roku můžeme mít dvouciferné růsty. Klidně může jít i o ztrátu," dodal Pavel Hadroušek z firmy Fio.
Po značném propadu z posledních dnů se na kapitálových trzích obtížně hledají místa, kde je možné vydělávat. Do minusu se již svezly i akcie v Maďarsku a Turecku, zatím se drží trh v Polsku a Rusku. Burzy v západní Evropě i USA již jen vzpomínají na útoky na víceleté rekordy a začínají patřit také mezi ztrátové trhy.
"Důvody jsou stále stejné - negativní sentiment na trzích po celém světě, panika z možného oslabení americké a vlastně celé světové ekonomiky, a technické faktory," jmenoval Židoň. "Hlavní příčinou je patrně růst úrokových sazeb ve světě a skutečnost, že peníze, jež byly umístěny na kapitálovém trhu, jsou stále dražší a dražší," navázal Petr Hlinomaz z BH Securities.
Období nejistoty bude podle Hlinomaze trvat nejméně do konce června, kdy bude americký Fed rozhodovat o základní úrokové sazbě. "Svět tak dostane odpověď nejen na bezprostřední zvýšení sazby, které se již téměř s jistotou očekává, ale hlavně bude sledovat komentář k dalšímu osudu sazeb. Podle toho se trhy zachovají," vysvětloval.
Židoň se přikláni k názoru, že po odeznění prodejní paniky přijde oživení. "Nebude se jednat o růst celé české burzy, ale o růst vybraných akcií, které mají co nabídnout. Na prvním místě jmenujme ČEZ," upozornil. Hlinomaz pak stále doufá, že index PX by mohl mít na konci roku i 15procentní výkonnost. "Vodítkem by měly být pololetní výsledky firem, které mohou ukázat, do jaké míry dokáží firemní zisky kompenzovat růst sazeb," uzavřel.