Venkovské stavení na nožkách

12.06.2006 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nelze mít žádnému stavebníkovi za zlé, že se při stavbě svého nového obydlí snaží co nejvíce ušetřit. Ne na každém místě jsou však úspory namístě, proto se určitě hodí dobrá rada profesionála - architekta nebo projektanta. Kvalitní materiály něco stojí, stejně tak kvalitně odvedená práce, ale co třeba zvolit jen jiný stavební postup...?

Domy pro venkov

V případě tohoto venkovského domu nebude podkroví sloužit jen jako tepelný filtr a sklad, ale stane se plnohodnotným obytným prostorem, tedy součástí domu. Proto došlo k deformaci klasického tvaru domu pomocí vyvýšení. Dům se sedlovou střechou o sklonu 45° bude mít klasický tvar obdélníku o rozměru 6,35 x 15,07 metrů, jedno podzemní a jedno nadzemní podlaží a obytné podkroví. Hmota bude tedy mírně převýšena, což je dáno 1,5 metru vysokou nadezdívkou v podkroví. Z celé stavby vystoupí venkovní terasa umístěná až 1,5 metru nad terénem. Dům bude z ekonomických důvodů založen na dřevěných sloupech. Patky pod sloupy (cca 50 x 50 cm) jsou totiž výrazně levnější než pasy či základová deska. Podmínkou tohoto typu založení je dostatečně únosný typ zeminy. Volný prostor pod domem je možné časem vyplnit dřívím na topení a částečně jej lze využít jako skladiště nejrůznějších sezónních potřeb.
V podzemním podlaží se nachází technická místnost s akumulačními zásobníky tepla. Přístup bude řešen mlynářskými schody z haly v prvním nadzemním podlaží. V prvním podlaží se nachází závětří se zádveřím umístěným v severovýchodním rohu objektu, na ně navazuje hala s dřevěným schodištěm do podkroví. Z haly je přístup na WC se sprchou, odtud se bude vcházet do technické místnosti s pračkou. Dále je z haly přístupný obývací pokoj a protilehle jídelna s kuchyní. Tyto místnosti jsou propojeny spojovací chodbou, z níž bude umožněn vstup na venkovní terasu orientovanou na jihozápad a dále do zahrady. Do podkroví se vystoupá z haly po dřevěných schodech. Centrální chodba nabídne vstup do tří ložnic, pracovny, WC, koupelny a šatny. Obytné prostory budou prosvětleny jak štítovými, tak střešními okny. Koupelnu, WC a šatnu osvětlí okna ve svislé severovýchodní obvodové stěně.
Svislé nosné konstrukce (zděné části v suterénu) jsou navrženy z keramických tvárnic o tloušťce 250 mm. Vnější povrchy budou obloženy tepelnou izolací z polystyrenu (50 mm) a omítnuty tenkovrstvou probarvenou omítkou. Vnitřní povrch bude omítnut vápennou štukovou omítkou. Hlavní objem domu (přízemí a podkroví) bude tvořit dřevěná rámová konstrukce sestávající ze šesti příčných rámů, které po zavětrovacím propojení vytvoří dřevěný sloupový skelet. Osová vzdálenost rámů bude 2,6 metrů, respektive 3,1 metrů u schodišťového pole. Základní nosný sloup utvoří trám 10x15cm. Do tvaru jednotlivých rámů bude promítnuta finální podoba sedlové střechy. Tyto trámy v podstřeší utvoří plné vazby pro osazení tří podélných vaznic. Vnější povrch bude obložen prkny horizontálně nebo fošnami vertikálně, které budou ošetřeny lazurovacím lakem hnědého tónu.
Dům bude vytápěn nočním proudem, který vyhřeje akumulační nádrže (cca 800 l) umístěné v suterénu. Z nich bude teplá voda cirkulovat radiátorovým otopným systémem rozmístěným po celém domě a zároveň umožní ohřev užitkové vody. V průběhu celého roku budou příjemným doplňkem krbová kamna v přízemí. Akumulační vytápění je šetrné, ekonomicky výhodné a je možné k němu snadno přiřadit (dodatečně) solární kolektorový oběh.

 

 

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ