Odborový svaz KOVO už v květnu pohrozil důraznými protesty, pokud by zákoník neměl začít platit nebo byl změněn. KOVO sdružuje 200.000 lidí a je nejsilnějším svazem v ČR. Patří ke členům ČMKOS, která je se 33 svazy a 610.000 odboráři největší odborovou centrálou.
Zákoník prosadili poslanci ČSSD spolu s komunisty i přes veto prezidenta republiky. Má nahradit 40 let starou normu. Zastánci nového kodexu tvrdí, že je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců. Kritici míní, že norma sníží konkurenceschopnost firem a zvýší jejich náklady. Může tak přispět ke zvýšení nezaměstnanosti.
Zástupci podnikatelů uvedli, že chtějí s novou politickou reprezentací o změnách zákoníku jednat. ODS se nechala slyšet, že levicí schválený kodex po vítězství ve volbách zruší. Povolební výsledek jí podle odborníků ale mnoho šancí na úpravy nedává.
Skutečnost, že voliči a voličky své hlasy rovnoměrně rozdělili mezi levici a pravici, připomíná ve svém prohlášení i rada konfederace. "ČMKOS je přesvědčena, že za této situace je třeba vést dialog zejména se sociálními partnery," uvedli členové rady na adresu politiků. Odbory chtějí v následujícím volebním období prosazovat hlavně to, aby se hospodářský růst země promítl do mezd a důchodů.
Zákoník práce budí neshody i mezi odboráři. Menší svazy a profesní organizace nesouhlasí s úpravou odborového vyjednávání. Podle kodexu by zaměstnavatel totiž mohl kolektivní smlouvu uzavřít jen s nejsilnější organizací ve firmě. Na protest proti paragrafu před časem stávkovala půl hodiny federace strojvůdců.