Dow Jonesův index, který sleduje pohyb 30 nejkvalitnějších emisí v USA, klesl o dalších 86,44 bodu a den uzavřel slabší o 0,80 procenta na hodnotě 10.706,14 bodu. Širší index S&P 500 klesl dokonce o 1,03 procenta na 1223,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si odepsal 0,90 procenta na 2072,47 bodu.
Index Nasdaq oslabil osmým dnem v řadě, čímž vyrovnal stejně nepříznivou bilanci z letošního května. To znamená, že jeho nepřetržité oslabování je teď nejdelší za posledních 12 let.
Investoři se zbavovali akcií, které jsou citlivé na růst úrokových sazeb, což jsou především banky a další finanční instituce. Výrazné ztráty tak zaznamenala třeba Citigroup, ale i JPMorgan Chase & Co, přestože tyto a další investiční banky hlásí vysoký růst zisků. Dolů se vydaly rovněž akcie ropných společností, které doplatily na další pokles cen ropy.
Ve Spojených státech dnes bude zveřejněna pravidelná týdenní zpráva o stavu zásob ropy a všeobecně se očekává, že zpráva ukáže další růst zásob. Americké akcie ale v úterý klesaly i kvůli tlaku, který představoval další silný výprodej na globálních akciových trzích.
V úterý byla nejdůležitějším faktorem zpráva o vývoji výrobních cen v USA, která ukázala, že inflace má stále snahu růst. Ceny v květnu vzrostly o 0,2 procenta, což je výrazné snížení tempa ve srovnání s dubnem, kdy růst činil 0,9 procenta. Cenové jádro, které nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, ale vzrostlo o 0,3 procenta. To je naopak znatelné zhoršení, neboť o měsíc dříve růst činil 0,1 procenta.
Zprávou s velmi vysokou důležitostí bude vývoj spotřebitelských cen za květen, který bude zveřejněn dnes. Podle některých pozorovatelů by právě tato zpráva mohla rozhodnout, zda americká centrální banka opět zvýší sazby, anebo udělá ve dvouletém cyklu pauzu, jak nastínila po své poslední schůzce. Šéf centrální banky Ben Bernanke ale od té doby naznačil, že pokud nedostane příznivější data o inflaci, sazby příště opět zvýší.
"Ty nové zprávy pokračují v tématu posledních týdnů, což je růst inflace a zpomalení hospodářského růstu. Ani jedno z toho není pro akcie příznivé," podotkl šéf akciových obchodů ve společnosti Nollenberger Capital Partners Todd Clark.
Náladu na trhu zhoršil i dramatický výprodej na burze v Tokiu, která v panickém výprodeji klesla o více než čtyři procenta. Na nejnižší úroveň od loňského prosince klesly také britské akcie. Důvodem jsou rovněž obavy z růstu inflace a dalšího zvyšování sazeb. Pravděpodobnost, že Američané na konci června opět zvýší úrokové sazby, podle aktivity na termínových trzích vzrostla už nad 90 procent.
Na devizovém trhu naopak v růstu pokračuje dolar, kterému vyšší úrokové sazby prospívají. Zvyšuje se tím jeho atraktivita u zahraničních investorů, kteří hledají vyšší výnosy z relativně bezpečnějších investic. Dolar se tak vůči euru dostal na nové maximum za posledních sedm týdnů a zpevňuje i vůči koši hlavních světových měn.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,2541 USD a dále tak zpevnil z předchozích 1,2599 USD, kde byl v pondělí. Proti japonskému jenu zpevnil na 115,28 ze 114,28 JPY, a rovněž euro vůči jenu vystoupilo na 144,61 z předchozího kurzu 143,99 JPY.