Investoři už kvůli propadu burz přišli o dva biliony dolarů

14.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 14. června (ČTK) - Propad na akciových trzích, který trvá už více než měsíc, znamená výrazné ztráty pro většinu investorů. Podle odhadů ekonomů už hodnota ztrát všech investorů v celém světě přesáhla dva biliony dolarů (asi 45 bilionů Kč). Investorům přitom nezbývá mnoho alternativ, kam vložit peníze, vyjma dluhopisů a fondů peněžního trhu.

Řada investorů se zbavuje akcií, komodit a všech aktiv, která mají co dělat s takzvanými "emerging markets", tedy rozvíjejícími se trhy. Do této kategorie přitom spadá i Česká republika. Pražská burza patří k těm, které mají v rámci regionu nejvyšší ztráty, v předchozích letech ale měla i jedny z nejvyšších zisků.

Index MSCI World, které sleduje pohyb na všech světových akciových trzích dohromady, od svého květnového vrcholu přišel zhruba o 12 procent hodnoty. Zmizel tak ekvivalent majetku za 1,9 bilionu dolarů tržní hodnoty, což je více než roční HDP Velké Británie. Index, který sestavuje organizace MSCI Barra, nebere v úvahu úplně všechny akciové trhy, takže celkové ztráty jsou ještě vyšší.

"V zásadě jde o stejné důvody, které platí všude ve světě. Začíná to zde ve Spojených státech. Panují zde obavy, že centrální banka svým neustálým opakováním o odhodlanosti zastavit růst inflace naznačuje ochotu risknout i hospodářský růst," řekl hlavní ekonom společnosti FTN Financial Christopher Low. Jinými slovy, pokud by centrální banka za prioritní považovala zastavení inflace, dá se čekat, že tak učiní i za cenu toho, že zadusí růst ekonomiky.

Problémy se na akciových trzích začaly vyskytovat už v polovině května. Předcházela jim schůzka americké centrální banky, na které se základní úrok zvýšil o dalších 25 základních bodů na rovných pět procent. Banka přitom v doprovodném sdělení jednoznačně nenastínila, že si dá ve zpřísňování měnové politiky pauzu, a naopak uvedla, že pokud vývoj naznačí vyšší inflaci, bude sazby dál zvyšovat.

Analytici se nemohou shodnout, jak hluboko mohou akciové trhy klesnout, ani jak dlouho může výprodej trvat. Z chaosu a obav tak zatím nejvíce těží dluhopisy a například cena dluhopisů americké vlády se splatností deset let od poloviny května vykazuje nejdelší růst od začátku roku.

Podle některých analytiků však výprodej hned tak neskončí a lze říci, že teprve začal. "Toto je nic ve srovnání s tím, co může přijít koncem léta a na začátku října, až se pomalejší růst skutečně potvrdí a začne se hovořit o ještě vyšších úrokových sazbách, od šesti procent výše," varoval analytik globálních akciových trhů v americké investiční bance JPMorgan Chase & Co Abhijit Chakrabortti.

Dow Jonesův index jako hlavní indikátor amerických akciových trhů od poloviny května klesl o více než osm procent a je ve ztrátě také od začátku letošního roku. Index Nasdaq od svého letošního maxima, na němž se ocitl 19. dubna, ztratil téměř 13 procent hodnoty. Zhruba osmiprocentní ztrátu má od květnového vrcholu také širší index S&P 500. V úterý o více než čtyři procenta klesl hlavní index tokijské burzy Nikkei 225, takže hodnota akcií na hlavním trhu rázem klesla asi o 145 miliard dolarů.

V současné době se zvyšují úrokové sazby na obou stranách Atlantiku a centrální banky se tak snaží bojovat proti riziku inflace. S každým dalším růstem sazeb ale globální investoři opouštějí rozvíjející se trhy a jak ukázal nový průzkum, který mezi manažery fondů provedla investiční banka Merrill Lynch, někteří investoři už se na mladé trhy nevrátí. Až se zklidní situace, peníze investují v USA.

Za pouhé tři týdny do 8. června investoři z rozvíjejících se trhů stáhly kolem 8,5 miliardy dolarů. Index MSCI, který sleduje vývoj na rozvíjejících se trzích, od 10. května přišel o 24 procent hodnoty. "Zaznamenali jsme panický výprodej u lidí, kteří na mladé trhy a ke komoditám přišli pozdě. Pesimismus je teď opravdu značný," podotkl hlavní analytik akciových trhů v americké společnosti A.G. Edwards & Sons Scott Wren. "Každý sedí na hromadě peněz a má strach se na akciový trh vrátit," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK