Analytici čekali, že cenové jádro vykáže růst jen o 0,2 procenta. Celkový index spotřebitelských cen se proti dubnu zvýšil o 0,4 procenta, v souladu s odhady. Úhrnná inflace za posledních 12 měsíců přitom vzrostla na 4,2 procenta z dubnových 3,5 procenta, ačkoli se čekalo zvýšení jen na 3,9 procenta.
Jádrová inflace v USA rostla v květnu nad úrovní odhadů již třetí měsíc po sobě. "Čísla o inflaci dávají za pravdu obavám, které centrální banka chová ohledně inflace," řekla hlavní analytička newyorské firmy Forex Capital Markets Kathy Lienová.
Na údaje okamžitě reagovaly akciové trhy obnovením poklesu. Přední západoevropský akciový index FTSEurofirst 300, který po poledni mírně získával, nabral po zprávě proti úterku více než půlprocentní ztrátu. Krátkodobé termínové kontrakty odhadující dnešní vývoj amerického trhu po údajích smazaly počáteční zisky. Prudce klesly kurzy amerických vládních obligací, čímž se zvýšily jejich výnosy, představující dlouhodobé úrokové sazby.
Trhy akcií, ale třeba i komodity nebo kurzy měn rozvíjejících se zemí reagovaly bouřlivě právě před měsícem na obdobnou dubnovou zprávu, která ve Spojených státech ukázala nečekaně výrazný růst cen. Na trzích vládnou obavy z dalšího zvyšování úroků v USA, protože to by již mohlo zpomalit nejen americkou, ale i celou světovou ekonomiku. Fed zvyšuje sazby nepřetržitě dva roky a nyní se ohledně dalšího postupu rozhoduje podle aktuálního vývoje ekonomiky a především inflace.
"Zpráva o cenovém indexu je stejným katalyzátorem, který zasáhl trhy asi před měsícem, a dnešní číslo opět zklamalo," řekl agentuře Reuters jeden londýnský obchodník s akciemi. "Je teď pravděpodobnější, že Fed zvýší sazby," dodal.
Ke květnovému nečekaně vysokému růstu jádrové inflace přispěly zejména zvyšující se nájmy, kde ceny vzrostly o 0,6 procenta, nejvíce od srpna 1990. To nabývá na důležitosti, protože kvůli prudkému růstu cen rodinných domů a zvyšujícím se hypotečním sazbám se stále více Američanů uchyluje na trh nájemního bydlení. Tato zvýšená poptávka pak působí na růst cen nájmů, a tím i na vzestup celkové cenové hladiny.
Vzestup celkového indexu táhly zejména energetické náklady, které proti dubnu vzrostly celkově o 2,4 procenta po předchozím vzestupu o 3,9 procenta. Meziročně jsou ceny energie vyšší již o 23,6 procenta.
Znepokojivější než samotný měsíční vývoj je však zrychlující se trend několika minulých měsíců, protože za posledních šest měsíců roční míra vzestupu jádrových cen činila 2,9 procenta a za poslední tři měsíce dokonce 3,8 procenta. Vzestup posledních tří měsíců byl nejprudší za více než deset let.
Šéf Fedu Ben Bernanke minulý týden řekl, že zrychlování jádrové inflace v posledních měsících je "nevítané" a slíbil, že centrální banka bude chtít zajistit, aby tento trend nepřetrval. Dnešní údaje tak prakticky ujistily trhy, že 29. června Fed zvýší úvěrové náklady v ekonomice již posedmnácté za sebou a základní sazba se dostane nad pět procent.