Květnový propad se v prodeji akcií nijak neprojevil, v červnu již lze vzhledem k pokračující korekci očekávat mírný pokles, řekl ČTK manažer BNP Paribas Asset Management Jiří Musil. Pokud by korekce pokračovala i nadále, pokles by byl v červenci podle něj asi ještě výraznější.
"Nyní již převažuje odliv majetku z akciových fondů a nezdá se, že podílníci volí variantu přechodu do jiných méně rizikových fondů," doplnil Jaromír Zdražil z České spořitelny. Případy přesunů investic z akciových strategií do jiných jsou podle Miroslava Doubravy z Pioneer Investment zatím ojedinělé.
"V případě ING Českého akciového fondu v poslední době vidíme zvýšené objemy jak na straně nákupů, tak na straně prodejů. Čistá bilance je v průměru nulová až mírně kladná," uvedl ředitel investičního oddělení ING Investment Management Jaroslav Krabec. "Ukazuje to, že vedle těch, kteří z fondu vystupují, existuje přinejmenším stejné množství investorů, jež využívají poklesu k nákupům," dodal.
U investorů do akciových trhů se našli tací, kteří propad využili k nákupu za lepší ceny, souhlasil Tomáš Kopecký z oddělení komunikace ČSOB. Větší část klientů banky ale participuje na akciových trzích prostřednictvím zajištěných fondů, které jsou pro takto turbulentní trhy řešením pro klienty s větší averzí k riziku.
Propad na akciových trzích, který trvá už více než měsíc, znamená výrazné ztráty pro většinu investorů. Podle odhadů ekonomů už hodnota ztrát všech investorů v celém světě přesáhla dva biliony dolarů (asi 45 bilionů Kč). Investorům přitom nezbývá mnoho alternativ, kam vložit peníze, vyjma dluhopisů a fondů peněžního trhu.
Pražská burza patří k těm, které mají v rámci regionu nejvyšší ztráty, v předchozích letech ale měla i jedny z nejvyšších zisků. Podle některých analytiků výprodej akcií na světových trzích hned tak neskončí. Češi měli v tuzemských a zahraničních podílových fondech na konci března 239,5 miliardy korun, což bylo o 15 miliard Kč více než na konci loňského roku.