Firmy podceňují přípravy na nové směrnice EU, tvrdí výzkum KPMG International

15.06.2006 | , KPMG
Tiskové zprávy


perex-img Zdroj: Finance.cz

Čerstvý vítr na evropský kapitálový trh má přinést směrnice o trzích s finančními instrumenty. Firmy však přípravu na její implementaci podceňují. Tím se nejen připravují o výhody, které jim může direktiva přinést, ale zároveň mohou způsobit zpomalení efektivního rozvoje kapitálového trhu.

Jedna z nejvýznamnějších směrnic posledních let známá pod zkratkou MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) má evropským podnikům i investorům pomoci snížit náklady na kapitál, zvýšit množství investic a tím i podpořit dynamičtější růst ekonomiky i bohatství celé společnosti. Podle výzkumu KPMG International, provedeného ve spolupráci s Economist Intelligence Unit, se však na aplikaci nové směrnice začala připravovat jen necelá třetina finančních institucí. Navíc řídící pracovníci ve více než třetině firem, kterých se směrnice bude týkat, nevěděli či nebyli schopni specifikovat kroky, které jejich firma učinila pro přípravu na směrnici MiFID.

Pokud má direktiva splnit svůj účel a příznivě ovlivnit evropské investování, je nezbytné, aby se s ní podniky předem seznámili a řádně se na ní připravili,“ upozorňuje Pavel Závitkovský, partner zodpovědný za služby pro interní audit společnosti KPMG Česká republika. Jen 29 procent dotázaných představitelů firem však potvrdilo, že už stanovili projektového manažera a tým lidí, kteří mají přípravu na tuto změnu na starosti. Zhruba polovina z nich pak už na implementaci MiFID myslela i při rozpočtování podnikových financí. „Směrnice sice nezačne platit dříve než v listopadu příštího roku, ovšem firmy, které jí chtějí využívat, musejí mít všechny systémy připravené už k prvnímu březnu, kdy se spustí velké testování,“ varuje Pavel Závitkovský s tím, že jde o náročný proces, jehož zavádění zabere několik měsíců. Nové právní normy se totiž týkají velmi širokého spektra podnikových procesů a to jak uvnitř firmy, tak ve vztahu k podnikovému okolí. „Jde například o vnitřní audit, řízení rizik, transparentnost obchodů, informační povinnost vůči klientům, etické normy a mnoho dalších oblastí,“ vyjmenovává Pavel Závitkovský. Připomíná proto, že finanční instituce, které si chtějí udržet konkurenceschopnost i po zavedení této direktivy, by měly začít s přípravou co nejrychleji.

Jeho slova potvrzuje i Evropská komise, která již před několika měsíci vyzvala sektor finančních služeb, aby se na MiFID začal připravovat. „Ti, kdo se k implementaci postaví zodpovědně a věnují jí náležitou pozornost, pak budou oproti svým pomalejším konkurentům ve velké výhodě,“ upozornila EK.

Aktuální výzkum KPMG International však odhalil výrazně laxní přístup většiny podniků. A to přesto, že firmy věří v přínos direktivy MiFID a v její pozitivní dopad na evropský kapitálový trh. Zhruba polovina představitelů dotázaných společností se domnívá, že MiFID zjednoduší vstup na zahraniční retailové trhy a zároveň pomůže k větší transparentnosti na evropských trzích. Pětina dotázaných také počítá s úsporou transakčních nákladů. „Bohužel opět jen třetina respondentů si už připravuje strategii na implementaci MiFID,“ připomíná málo povzbudivé výsledky průzkumu Pavel Závitkovský.

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy