Dohoda v otázce rovné daně spočívá podle politiků v tom, že budou zrušena čtyři daňová pásma a nahrazena jednou daní. ODS původně chtěla tuto daň zavést ve výši 15 procent. Menším partnerům rodící se koaliční vlády se to ale nelíbí. Tvrdí, že daň by měla být pod dvacet procent.
"Je to zatím určitá mezidohoda, není to ještě přesně zformulováno," řekl člen vyjednávacího týmu za zelené Jaromír Soukup. Sjednocení daně u fyzických osob by podle něj mělo být kompenzováno změnou odečitatelných položek ze základu daně. Princip daňových slev, který je u zdanění příjmů fyzických osob nedávnou novinkou, by měl být zachován.
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek k tomu již dříve řekl, že na jedné sazbě u přímých daní je možné se dohodnout za předpokladu, že bude doplněna vhodnými nástroji o podpoře rodin s dětmi a solidarity s nízkopříjmovými skupinami.
Dohoda se podle Soukupa rodí také u zdanění právnických osob. Stávající sazba by měla být i nadále zachována. "Debatujeme ale o určitém zjednodušení při stanovení základu daně," naznačil.
Teritoriem, kde se zatím "bojuje", je problematika daně z přidané hodnoty. ODS trvá na sjednocení dvou existujících sazeb do jedné. Lidovci a zelení s tím ale nesouhlasí. Pro lidovce není jedna sazba DPH slučitelná s jejich programem rozvoje venkova. Lidovcům jde o to, aby v nižší sazbě zůstaly ubytovací služby, což je podle nich důležité pro turistický ruch na venkově.
Zelení pak tvrdí, že budou zřejmě trvat na tom, aby konkrétní zboží a služby, které budou podléhat snížené (zatím pětiprocentní) sazbě daně, byly přímo vyjmenovány v textu koaliční smlouvy. I ODS je ale údajně ochotna přistoupit na výjimky například pro základní potraviny.
Dlouhodobým záměrem ODS je také zrušit některé nepřímé daně, a to konkrétně daň dědickou, darovací a z převodu nemovitosti. Koaliční partneři s tím ale nesouhlasí.
Daně jsou jen jedním z okruhů, o kterých jedná celkem šest vyjednávacích týmů ODS, lidovců a Strany zelených. Strany jednají o společném kabinetu pravého středu. Dohromady ovšem nedají ve sněmovně většinu nutnou pro získání důvěry. Společně mají stovku poslanců, stejný počet křesel obsadila levice. ČSSD jejich svazek zatím odmítá podpořit či tolerovat, s komunisty všechny tři strany spolupracovat odmítají.