V posledním čtvrtletí minulého roku dosáhl deficit běžného účtu Spojených států 223,1 miliardy dolarů, což byl historicky nejvyšší údaj.
Zlepšení v prvním čtvrtletí zdaleka předčilo očekávání ekonomů, kteří předpokládali, že se schodek sníží jen o miliardu dolarů. Čeká se ale, že rostoucí světové ceny ropy budou deficit dále zhoršovat.
Největší změnou byl pokles financí, které Spojené státy posílají do zahraničí ve formě pomoci, nebo to jsou platby, které rodiny posílají příbuzným do zahraničních zemí.
Bilance příjmů z investic se také vrátila do přebytku a deficit obchodu se zbožím se snížil. Vývoz zboží ze Spojených států rostl rychleji než dovoz do USA. Běžný účet, nejširší měřítko obchodní bilance se zbytkem světa, zahrnuje nejen obchod se zbožím a službami, ale i tok investic.
Vysoký schodek běžného účtu se přičítá vysokým spotřebitelským výdajům a nízké míře úspor v USA. Předseda centrální banky Fedu Ben Bernanke ve čtvrtek varoval, že se tento schodek bude muset v určitém bodě řešit, zdůraznil ale, že to není otázka mezinárodní spolupráce.
Deficit obchodu se zbožím klesl v prvním čtvrtletí na 208 miliard dolarů, když v posledním čtvrtletí minulého roku dosáhl 212,5 miliardy. Celkový vývoz dosáhl 244,5 miliardy a dovoz 452,5 miliardy dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.