Ve volbách podle konečných, ale zatím neoficiálních výsledků, získal Směr 29,2 procenta hlasů. Následuje ho Dzurindova SDKU-DS s 18,4 procenty a nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), jejíž hlasovací lístek vhodilo do uren 11,7 procenta voličů. Do parlamentu se s přibližně stejným ziskem dostane také Strana maďarské koalice (SMK). Své zástupce v něm budou mít i Mečiarova LS-HZDS, která si připsala s 8,8 procenta, a KDH, pro niž hlasovalo 8,3 procenta voličů.
"Volby dopadly podle očekávání, i když možná pozitivněji," řekl ekonom ING Bank Ján Tóth. V úvahu podle něj přichází koalice složená ze Směru, Strany maďarské koalice (SMK) a Křesťanskodemokratického hnutí (KDH). Poměrně silnou vyjednávací pozici budou mít dvě menší strany z pravého středu, míní analytik. Zmíněná koalice by se mohla ve 150členném parlamentu opřít o podporu 84 poslanců.
Tóth ale připomněl, že hrozí také koalice složená výhradně z opozičních stran, tedy spojenectví Směru s Lidovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). Tato koaliční vláda by v Národní radě disponovala 85 hlasy.
"Pro Slovensko by byla nejlepší vláda, která bude pokračovat v reformách, která je nezruší," poznamenal analytik Poštovní banky Miroslav Šmál. Koruna by na výsledek sobotního hlasování podle něj reagovat neměla. Může za to prý zejména překvapivě vysoký výsledek Dzurindovy SDKU-DS, která získala 18 procent hlasů.
Podle Borisa Somorovského z Tatra banky bude pro slovenskou korunu důležitý kurz, který otevře pondělní obchodování s měnou. Pokud začne obchodování na úrovni slabší, než bylo páteční zavření, tedy kolem 38,20 SKK/EUR, mohla by se slovenská koruna propadnout až na 38,50 SKK/EUR. "Záviset to bude na tom, jak se zahraniční banky vyloží situaci," uvedl. Trhy prý mohou negativně vnímat hlavně hrozbu koalice složené výhradně z opozičních stran.
Martin Chren, ředitel Nadace F. A. Hayeka, předpokládá, že po volbách se Slovensko posune doleva. Strany podle něj u teď zmírňují svoje předvolební prohlášení, před sestavením kabinetu očekává i úpravu jejich programových slibů. "Změnit některé drobnosti by nemusel být velký problém, problémem by bylo rušení reforem. Vše ale bude záviset na výsledcích jednání," podotkl.