Slovensku podle ekonomů zřejmě nehrozí čistě opoziční vláda

18.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 18. června (ČTK) - Navzdory vysokému vítězství Směru-sociální demokracie v sobotních slovenských parlamentních volbách nemusí být nová vláda vytvořená pouze z opozičních stran, které kritizovaly reformy kabinetu premiéra Mikuláše Dzurindy. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Slovenská koruna podle nich bude na výsledky hlasování reagovat neutrálně anebo mírným oslabením. Důležitá pro pohyb měnového kurzu bude prý podoba nového kabinetu a hlavně jeho postoj k zavedení eura.

Ve volbách podle konečných, ale zatím neoficiálních výsledků, získal Směr 29,2 procenta hlasů. Následuje ho Dzurindova SDKU-DS s 18,4 procenty a nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), jejíž hlasovací lístek vhodilo do uren 11,7 procenta voličů. Do parlamentu se s přibližně stejným ziskem dostane také Strana maďarské koalice (SMK). Své zástupce v něm budou mít i Mečiarova LS-HZDS, která si připsala s 8,8 procenta, a KDH, pro niž hlasovalo 8,3 procenta voličů.

"Volby dopadly podle očekávání, i když možná pozitivněji," řekl ekonom ING Bank Ján Tóth. V úvahu podle něj přichází koalice složená ze Směru, Strany maďarské koalice (SMK) a Křesťanskodemokratického hnutí (KDH). Poměrně silnou vyjednávací pozici budou mít dvě menší strany z pravého středu, míní analytik. Zmíněná koalice by se mohla ve 150členném parlamentu opřít o podporu 84 poslanců.

Tóth ale připomněl, že hrozí také koalice složená výhradně z opozičních stran, tedy spojenectví Směru s Lidovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). Tato koaliční vláda by v Národní radě disponovala 85 hlasy.

"Pro Slovensko by byla nejlepší vláda, která bude pokračovat v reformách, která je nezruší," poznamenal analytik Poštovní banky Miroslav Šmál. Koruna by na výsledek sobotního hlasování podle něj reagovat neměla. Může za to prý zejména překvapivě vysoký výsledek Dzurindovy SDKU-DS, která získala 18 procent hlasů.

Podle Borisa Somorovského z Tatra banky bude pro slovenskou korunu důležitý kurz, který otevře pondělní obchodování s měnou. Pokud začne obchodování na úrovni slabší, než bylo páteční zavření, tedy kolem 38,20 SKK/EUR, mohla by se slovenská koruna propadnout až na 38,50 SKK/EUR. "Záviset to bude na tom, jak se zahraniční banky vyloží situaci," uvedl. Trhy prý mohou negativně vnímat hlavně hrozbu koalice složené výhradně z opozičních stran.

Martin Chren, ředitel Nadace F. A. Hayeka, předpokládá, že po volbách se Slovensko posune doleva. Strany podle něj u teď zmírňují svoje předvolební prohlášení, před sestavením kabinetu očekává i úpravu jejich programových slibů. "Změnit některé drobnosti by nemusel být velký problém, problémem by bylo rušení reforem. Vše ale bude záviset na výsledcích jednání," podotkl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK