Analytik:Výsledky voleb SR nejsou pro investory příznivou zprávou

18.06.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. června (ČTK) - Vítězství strany Směr a celkové výsledky parlamentních voleb na Slovensku nejsou pro investory příliš příznivou zprávou. Dá se očekávat, že nastane odstup od pravicové politiky, která lákala zahraniční investory. Řekl to analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

"Pokud by se alespoň jedna dosavadní vládnoucí strana ve vládě udržela, tak by to investoři uvítali," míní Pikora s tím, že se v první reakci trhu dá očekávat mírný pokles slovenské koruny. Naopak slovenské volby podle něj zřejmě nebudou mít vliv na ekonomiky okolních zemí, včetně Česka.

Ve volbách podle konečných ale ještě neoficiálních výsledků zvítězil Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů, což straně vyneslo 50 poslanců, tedy třetinu, v Národní radě. Druhá skončila dosavadní vládnoucí Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) premiéra Mikuláše Dzurindy s 18,35 procenta (31 poslanců), třetí je nacionalistická Slovenská národní Strana (SNS) s 11,73 procenty hlasů a 20 mandáty.

Stejný počet mandátů jako SNS získala i čtvrtá Strana maďarské koalice, jež získala jen o pět setin procentního bodu méně než SNS. Do Národní rady se dostaly ještě další dvě strany - Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara (8,79 procenta hlasů, 15 poslanců) a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), jež získala 8,31 procenta hlasů, což mu přineslo 14 mandátů v Národní radě.

"Celkově rozhodně nelze označit výsledek voleb za nikterak příznivý. Určitě nepovede ke zrychlení slovenské ekonomiky, určitě do ní nepřiteče více investic než v minulosti, které byly tahounem hospodářského růstu," řekl ČTK Pikora.

Podle Pikory by se investoři obávali zejména koalice Směru, SNS a HZDS. "Cílem Směru je zničit to, co vybudovaly Dzurindovy vlády. Dvě menší strany nemají jednoznačně vyhraněný ekonomický program," míní analytik.

Směr má ve svém programu například opětovné uzákonění dvou sazeb daně z přidané hodnoty, omezení rovné daně, znovuzavedení daně z dividend a darovací daně nebo vyšší zdanění zisků přirozených monopolů. Směr chce rovněž omezit privatizaci státních podniků.

Volby na Slovensku podle Pikory nikterak neovlivní vývoj v České republice, v Polsku či v Maďarsku. Pro politiky těchto zemí jsou ale podle něj výsledky voleb na Slovensku příznivou zprávou. "Je dost pravděpodobné, že na Slovensko přiteče méně investic, než kolik by mohlo, a z toho budou profitovat Češi, Poláci nebo Maďaři," dodal analytik.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK