V současné době mají některé země eurozóny vlastní struktury karet, které není možné použít na jiných trzích. Respondenti studie předpokládají, že většina z nich zcela zanikne nebo se jejich značky spojí s mezinárodními kartovými systémy. Nakonec podle většiny bank vytvoří dvě nejvýznamnější společnosti v Evropě systémový duopol nebo duopol obchodní značky. V případě duopolu působí na trhu dvě firmy, které ovlivňují cenu v odvětví.
Evropský bankovní sektor si uvědomuje, že i když se iniciativa SEPA zaměřuje na eurozónu, síly působící na trhu donutí přijmout její principy i země stojící mimo. Ve skutečnosti tak SEPA bude působit nejen v rámci eurozóny, ale i v celé Evropě, domnívají se autoři průzkumu.
Proces zavedení SEPA, který zaštiťují Evropská komise a Evropská centrální banka, má podle výzkumu za cíl, aby do roku 2010 byly elektronické platby v rámci EU stejně jednoduché a snadné, jako je tomu u hotovostních plateb. Předpokládají se rovněž nižší poplatky pro obchodníky.
EU a ECB jsou přesvědčeny, že zavedení plnohodnotného systému SEPA přispěje k růstu a konkurenceschopnosti ekonomiky a evropskému ekonomickému systému ušetří 50 až 100 miliard eur ročně.