Exekutor si podle týdeníku zajistil vymáhání pohledávky u ministerstva financí jako nadřízeného orgánu GŘC tím, že nechal zaplombovat jeho hlavní malostranské sídlo. Z informací GŘC vyplývá, že exekutor zajistil ještě zhruba 20 státních budov.
GŘC čelilo žalobě o náhradu škody z titulu nesprávného úředního postupu celní správy. Nguyen Lam Duc se v roce 1999 chystal do Vietnamu odvézt podle týdeníku 751.000 dolarů. Zhruba polovinu částky mu měl tehdy na letišti zabavit falešný celník v uniformě. Z krádeže byl obviněn bývalý zaměstnanec celní správy Martin Goszyk, který byl za tento čin podle GŘC nakonec odsouzen na šest let, uvedlo Euro.
Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu zamítl v plném rozsahu, Městský soud v Praze však v dubnu v odvolacím řízení rozhodl ve prospěch Vietnamce. Celní správa okamžitě podala proti verdiktu mimořádný opravný prostředek - dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Zároveň podala žádost o odklad vykonatelnosti rozhodnutí.
"Rozsudek považujeme za chybný. Celní správa nemůže odpovídat za zneužití uniformy člověkem, který nebyl jejím zaměstnancem," sdělil týdeníku mluvčí GŘC Jiří Barták.
Ministerstvo financí a zřejmě další státní úřady nemohou podle Eura budovami disponovat. Mluvčí Exekutorské komory ČR Pavel Kočiš ale týdeník upozornil, že ministerstvo financí nesmí od chvíle, kdy obdrží vyrozumění o nařízení exekuce, nakládat s veškerým svým majetkem.
Ministerstvo financí není prvním úřadem, na který zaměřil svou pozornost exekutor. Před koncem března nemohl na základě vydaného usnesení o desetimilionové exekuci nakládat s majetkem, jehož hodnota je vyšší než 30 miliard korun, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Stejná situace v minulosti postihla ministerstvo práce a sociálních věcí, pražský magistrát a řadu dalších měst, napsal týdeník.