"Myslím, že do tří let s výrobou olejů, margarínů, mýdel i pracích prášků skončíme. Nemá to perspektivu. Půjdeme jen cestou výroby biopaliv," řekl v rozhovoru s MfD ředitel Setuzy František Janů. Zaměstnanci se ale podle něj o práci bát nemusí, podnik naopak plánuje s novými investicemi lidi nabírat.
Důvodem, proč se Setuza chce zbavit své tradiční výroby, jsou podle Janů těžká konkurence mezinárodních koncernů s podobným sortimentem a požadavky obchodních řetězců, které firmě stlačují marže.
Setuza se chce proto zaměřit jen na výrobu biopaliv. Již nyní rozšiřuje výrobu metylesteru řepkového oleje, který se bude od ledna plošně přimíchávat do motorové nafty. Investice do výroby metylesteru činí podle Janů zhruba 600 milionů korun, firmě ale přinese tržby přes tři miliardy korun ročně. Celková roční výroba metylesteru, který má být z poloviny z řepky a z poloviny ze sójového a palmového oleje, má dosáhnout 200 tisíc tun.
Zároveň si firma zadala vypracování projektu na stavbu obřího lihovaru. Ten by měl vyrábět líh pro přimíchávání do benzinu. Investice do lihovaru má činit asi 700 milionů korun, jeho výrobní kapacita má dosáhnout 150 tisíc tun ročně.
Další plánovanou investicí je rozšíření podnikové teplárny o spalovnu rostlinných zbytků z výroby metylesteru a biolihu. Ta by pak vyráběla "zelenou" elektřinu.
Za první tři měsíce firma hospodařila se ziskem 50,4 milionu korun. Ve stejném období loňského roku vykázala ztrátu 36 milionů korun. Tržby za prodej činily 1,9 miliardy korun. V prvním čtvrtletí loňského roku byly 1,636 miliardy korun.