Životní prostředí v okolí Valašského Meziříčí totiž výrazně ovlivňují dvě chemičky. Odpůrci finského záměru se proto obrátili na soud s žalobou proti postupu ministerstva životního prostředí.
Český zástupce investora Martin Slabý už připustil, že společnost Nokian Tyres začala váhat. A o budoucnosti projektu se definitivně rozhodne do tří měsíců.
Když se objevily první vážné problémy kolem plánů na výstavbu pneumatikárny, zasáhlo ministerstvo životního prostředí a všechna dokumentace putovala z olomoucké pobočky do pražské centrály. Ministerstvo nakonec se stavbou souhlasilo a stanovilo přes čtyřicet podmínek, které musí finský investor dodržet. "Ministerstvo životního prostředí celý ten záměr vnímá jako poměrně komplikovaný, nicméně se domnívá, že to souhlasné stanovisko je vydáno v souladu se zákonem a ošetřuje podmínky na místní úrovni tak, aby nedocházelo ke zhoršení životního prostředí," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.
Podle Ekologického právního servisu ale řízení o posouzení vlivů na životní prostředí trpělo nedostatky, pro které nebylo možné posouzení vůbec provést. "Ministerstvo životního prostředí ignorovalo požadavky zákona i evropské směrnice, které mu ukládají povinnost provést zhodnocení stávajícího zatížení v dotčeném území a posoudit možnost kumulace vlivu záměru s jinými znečišťovateli. Tyto podklady v řízení zcela chyběly," řekl již dříve ČTK Filip Gregor z Ekologického právního servisu, jenž žalobu připravil.
Obyvatelé Lešné, Ekologický právní servis a ochránci přírody také zaslali otevřený dopis generálnímu řediteli společnosti Nokian Tyres. Mimo jiné v něm firmu vyzývají, aby sama iniciovala nové posouzení vlivů svého záměru na životní prostředí a trvala na jeho regulérním průběhu.
Projekt finské firmy plně podporují zastupitelstva Lešné i Valašského Meziříčí, které je vlastníkem průmyslové zóny. Na Vsetínsku byla letos v květnu nezaměstnanost takřka deset procent, nejvíce ze všech čtyř okresů Zlínského kraje. V evidenci úřadů práce zde bylo takřka 8000 uchazečů.