O dovoz prasat prý projevil zájem druhý největší německý zpracovatel. "Naší filozofií je maximum našich surovin uplatnit u domácích zpracovatelů," řekl novinářům prezident komory Jan Veleba. Dnešní jednání podle něj nastartovalo komunikaci bez vzájemného obviňování. Obě strany se shodly na tom, že situaci na domácím trhu zhoršuje silný tlak obchodních řetězců. Vztahy by měla pomoci narovnat vláda i zákonodárci.
Do skupiny Agrofert patří největší tuzemský masokombinát Kostelecké uzeniny, Maso Planá a Masna Studená. Setkání, které nebylo přístupné novinářům, se zúčastnil majitel Agrofertu Andrej Babiš. Na tiskové konferenci po jednání skupinu zastupoval Emil Kasper, ředitel podniku Maso Planá.
Uvedl, že spolupráce s chovateli může pomoci korigovat výkyvy na trhu. Podle něj k nim nyní přispívá například fotbalové mistrovství v Německu, protože v zemi roste spotřeba masa. Upozornil, že Agrofert má ve spolupráci se zemědělci širší možnosti, protože zahrnuje i obchod s obilím, krmnými směsmi nebo chemikáliemi. Farmám by mohl pomoci zlepšit tok peněz.
Kasper ale zároveň uvedl, že provozy skupiny meziročně zvýšily objem porážek. "Agrofert má vlastní výkrmy prasat i hovězího, není problém, aby naše závody byly surovinou pokryty," řekl. S chovateli jsou uzavírány roční smlouvy a podle Kaspera se nechystá jejich prodlužování. "Spíš se chceme ukázat jako seriozní partner," uzavřel.
Kvůli nedostatku jatečních zvířat ohlásili zpracovatelé během léta zdražení o šest až osm korun za kilogram masa. Agrární komora jejich krok podporuje. U jatečních býků nyní chovatelé za kilogram živé váhy dostávají 46 korun, u prasat 35 korun. Podle Veleby to již zajišťuje zisk pro chovatele, ještě v prvním letošním čtvrtletí se ale ceny pohybovaly pod výrobními náklady.
Do skupiny Agrofert patří přes 120 firem z potravinářského, zemědělského a chemického průmyslu. Nyní zaměstnávají 17.800 lidí. Skupina loni vykázala čistý zisk 3,6 miliardy a tržby 67 miliard korun.