Důvodem razantnějšího zvýšení nájemného je to, že ministerstvo pro místní rozvoj nyní při tvorbě sdělení, kterým od 1. července stanoví základ výpočtu nových regulovaných nájmů, vychází z vyšších průměrných cen bytů než před schvalováním zákona o regulovaných nájmech.
Například nájemníkům v Plzni vzroste od ledna činže místo o předpokládaných 12,2 procenta o 21 procent, v Praze 1 místo o 24,7 procenta o 30,3 procenta. Podobné rozdíly budou i v dalších městech.
V původních kalkulacích, se kterými pracovali poslanci a senátoři, se vycházelo z průměrných statisticky určených cen bytů ke konci roku 2004. Ve sdělení MMR se přitom kalkuluje s cenami ke konci roku 2005, uvedlo Právo.
Ceny z konce minulého roku jsou přitom výrazně odlišné od konce roku 2004. Přitom trh v roce 2005 žádné velké výkyvy nezaznamenal. To může podle Práva budit i dojem, že ceny se najednou uměle upravily směrem vzhůru, aby mohlo být vyšší i nájemné.
V některých místech šly průměrné statistické ceny bytů naopak mírně dolů. Tak může nájemníky potkat i nižší růst nájemného, než očekávali. To se však týká pouze malého počtu nájemních bytů v některých obcích do dvou, případně deseti tisíc obyvatel.
Průměrné ceny bytů se budou každoročně aktualizovat. Z toho plyne, že růst nájmů může být v každém roce odlišný podle cen bytů.