Továrna v Hrobčicích bude druhou největší zahájenou čínskou investicí v České republice. Zatím největší je stavba závodu na televize s plazmovými obrazovkami firmy Changhong Europe Electric zahájená letos v březnu.
V hrobčické továrně se bude vyrábět originální čínský lančmít, vepřové ve vlastní šťávě a klasická šunka v plechovém obalu. "Produkty budou vyráběny především z českých surovin, předpokládáme proto spolupráci s některým z domácích producentů vepřového masa," uvedl Vančura. Na českém trhu čínská firma počítá s prodejem zhruba 15 až 20 procent produkce, zbytek bude směřovat na trhy v zemích EU a do USA.
Shanghai Maling patří mezi tradiční čínské potravinářské producenty. V novém závodě bude vlastnit prostřednictvím dceřiné společnosti 60procentní podíl. O zbývající se podělí dvě fyzické osoby.
Shanghai Maling je další čínskou společností, která si pro sídlo svého závodu vybrala Českou republiku. Zatím největší čínskou investici v tuzemsku představuje nová továrna na televizory s plazmovými obrazovkami, kterou v průmyslové zóně v Nymburce staví čínský investor Changhong Europe Electric. V Nymburce by měla čínská firma během první etapy investovat 245 milionů korun a zaměstnat asi 100 lidí. Časem má v Česku vzniknout ještě vývojové centrum.
Nejrozsáhlejší plány v Česku oznámila šanghajská společnost Hudong - Zhonghua Shipbuilding Group, třetí největší výrobce lodí na světě. Čínští rejdaři by do Českých loděnic v Děčíně-Křešticích měli vstoupit během letošního roku. Pokud uskuteční svůj záměr investovat tu až 1,3 miliardy korun, zvýší děčínská loděnice svou výrobní kapacitu na více než dvojnásobek. Bude schopna vyrábět až 50 plavidel ročně a zaměstná skoro šest stovek nových pracovníků.
Podle tisku v Česku už podnikají dvě menší čínské firmy. Shandong Linyi Yuli Foodnuts vložila přes 50 milionů korun do pražírny oříšků KK Foodstuffs, společnost Beijing Fight Company za 12 milionů korun pořídila provoz na výrobu křišťálového skla v Novém Boru. Firma Kinloon Technology zvažuje vybudování závodu na elektrické skútry v Děčíně za asi 30 milionů korun.